Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Nauczyciele z "Rubinka" na szkoleniu we Włoszech (zdjęcia)

Po raz kolejny grupa nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wybrała się na szkolenie we Włoszech i Hiszpanii. Uczestnikami projektu będzie w sumie 18 nauczycieli. Ogólna kwota dofinansowania to 126 140,40 złotych.

szkolenie_rubinek_26_04_17

(Fot. archiwum szkoły)

W ramach realizacji projektu 9 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych wyjechało do włoskiej Bolonii i uczestniczyło od 26 marca do 1 kwietnia w szkoleniu pt. "Europejska mobilność nauczycieli jako źródło na podniesienie jakości pracy dydaktyczno-wychowawczej".

Wyjazd uczestników poprzedziły przygotowania kulturowe i językowe realizowane w formie szkoleń i samokształcenia. Program miał na celu uzyskanie możliwie jak najwięcej efektów w pracy z uczniem sprawiającym trudności oraz wypracowanie nowych i skutecznych technik wychowawczych.

Szkolenia w Bolonii odbywały się w języku angielskim i miały charakter warsztatowy. Głównym problemem poruszanym podczas spotkań były przypadki zbyt wczesnego porzucania szkoły i praca z uczniem sprawiającym trudności.

Wymiana doświadczeń i szkolenia odbyły się po wcześniejszym zapoznaniu z aktami prawnymi regulującymi problemy wychowawcze i poznaniu zasad i regulaminów obowiązujących w placówkach europejskich dotyczących pracy z uczniem trudnym. W tym celu zostały zorganizowane dwa wyjazdy do lokalnych szkół - Istituto Tecnico Commerciale R. Luxemburg oraz Istituto Di Istruzione Superiore Belluzzi Fioravanti.

- Nauczyciele mieli możliwość zwiedzić budynki szkół, obserwować zajęcia lekcyjne i warsztatowe, poznać zasady funkcjonowania danych placówek oświatowych, porozmawiać z uczniami oraz wymienić się doświadczeniami z innymi nauczycielami pracującymi we Włoszech. Były to niebywale cenne doświadczenia, które nasunęły wiele pytań, zmusiły do refleksji, a na pewno przyniosą korzyści w pracy z uczniem. Na tym etapie niezwykle ważna okazała się znajomość języka angielskiego czy też wypracowane wcześniej podstawy języka włoskiego - wyjaśnia Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Pobyt w lokalnych placówkach oświatowych był punktem wyjścia do zagadnień merytorycznych. Szkolenia odbywały się w sali konferencyjnej hotelu Camplus Living Bononia, a program realizowany był w formie warsztatów, pracy w grupach, dyskusji oraz zajęć przy użyciu tabletów. Omawiane zostały najważniejsze czynniki (personalne i edukacyjne), które znacząco wpływają na zbyt wczesne opuszczanie szkoły przez ucznia. Wyniki te były weryfikowane w oparciu o dane Komisji Europejskiej. Głównym założeniem trenerów było wypracowanie u uczestników świadomości, że przede wszystkim praca zespołowa może przynieść pożądane efekty (tj. uczniów, nauczycieli i rodziców). W celu wypracowania tego założenia niezwykle pomocne okazują się narzędzia informacyjne i komunikacyjne oraz aplikacje internetowe.

Uczestnicy zapoznali się z działaniem platformy Kahoot, która umożliwia tworzenie interaktywnych ćwiczeń dla uczniów w formie testów, quizów, dyskusji, badań itp. Ma to na celu zwiększenie kreatywności uczniów i uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych. Nauczyciele wykonywali testy przy użyciu tej platformy, a następnie samodzielnie tworzyli materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas zajęć ze swojego przedmiotu.

Innym ciekawym rozwiązaniem okazała się łatwa w użyciu aplikacja do przygotowania filmów - Magisto. Można w ten sposób zainteresować uczniów, wprowadzić w temat czy też zachęcić do wykonania zadania domowego przy użyciu tej platformy. Ponadto uczestnicy projektu oceniali stosowane przez siebie metody nauczania, charakteryzowali style uczenia się, dyskutowali o własnych doświadczeniach z czasów szkolnych oraz wspólnie z prowadzącymi poszukiwali sposobu wypracowania najlepszego rozwiązania problemu. Ostatniego dnia zajęć warsztatowych została dokonana ocena stopnia realizacji założeń programowych szkolenia i wręczenie certyfikatów uczestnikom projektu.

Istotnym elementem wyjazdu szkoleniowego była realizacja programu kulturowego. Uczestnicy projektu poznali kulturę, obyczaje i życie codzienne mieszkańców Włoch. Po zrealizowaniu programu merytorycznego odbyły się wycieczki do Florencji i Wenecji.

Florencja, która jest nazywana "Miastem Kwiatów" - zachwyciła uczestników niezliczonymi zabytkami sztuki i niesamowitymi widokami. Nad miastem wznosi się katedra Santa Maria del Fiore, która swoją sławę zawdzięcza Filippo Brunelleschiemu - architektowi i inżynierowi konstrukcji kopuły. Szczególną uwagę przykuwa kopia Dawida Michała Anioła przed siedzibą władz miejskich oraz Ponte Vecchio, czyli Most Złotników. Natomiast klimat Wenecji oddał spacer wąskimi i urokliwymi uliczkami tego "miasta na wodzie", w którym znajduje się ponad czterysta mostów.

Miejscem szczególnym okazał się plac świętego Marka, gdzie znajduje się Bazylika św. Marka i Pałac Dożów, który zachwyca rozbudowaną i bogato zdobioną fasadą Dopełnieniem wizyty w Wenecji był rejs statkiem po kanale Grande.

Wielką przyjemnością dla uczestników okazał się spacer późnym popołudniem po centralnych placach miasta Bolonii - Piazza del Nettuno i Piazza Maggiore. Można tam było dotrzeć do głównych atrakcji i zabytków miasta, takich jak Bazylika San Petronio, Teatro Anatomico, dzielnicy uniwersyteckiej przy Via Zamboni. Doskonałym uzupełnieniem pobytu we Włoszech był wieczór włoski z degustacją lokalnych potraw kuchni włoskiej.

Realizacja projektu dała ogromne możliwości porównania działań wychowawczych prowadzonych przez szkoły we Włoszech, co pozwoli kadrze nauczycielskiej na ulepszenie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wychowawczych i na pewno korzystnie wpłynie na pracę wychowawców i pedagoga szkolnego.

Udział w projekcie spełnił oczekiwania wszystkich uczestników. Przede wszystkim nabyta wiedza i umiejętności zostaną wykorzystane w dalszej pracy, ale to także czas wspólnych przeżyć i doświadczeń, samych miłych wspomnień, który na zawsze wpisze się w pamięci uczestników wyjazdu.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Nauczyciele z "Rubinka" na szkoleniu we Włoszech (zdjęcia)

1/19
2/19
3/19
4/19
5/19
6/19
7/19
8/19
9/19
10/19
11/19
12/19

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.