Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Gmina Ostrów Mazowiecka


Prace konserwatorskie przy pomnikach w Komorowie (zdjęcia)

Trwają prace konserwatorskie pomników znajdujących się przy alei Powstania Listopadowego na terenie koszar batalionu Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

komorowo_pomniki_04_07_17

W ubiegłym roku do świetności przywrócono pomniki Piotra Wysockiego, gen. Józefa Longina Sowińskiego i gen. Grzegorza Józefa Chłopickiego.

W tym roku konserwowane jest pozostałe pięć: gen. Józefa Dwernickiego, majora Waleriana Łukasińskiego, gen. Józefa Bema, gen. Ignacego Prądzyńskiego i gen. Wojciecha Chrzanowskiego.

- Obecnie robimy prace przedwstępne do właściwej konserwacji. Oczyszczamy pomniki z mikroflory, z wieloletniego brudu, ale przede wszystkim z wielu warstw tak zwanego cementowego mleczka, którym w przeszłości pomniki były zabezpieczane - powiedział Andrzej Mierzwiński, który się zaangażował w konserwację pomników. - Kolejnym etapem będzie uzupełnianie ubytków, w niektórych wypadkach są one bardzo poważne, jak brakujące ręce u bohaterów, nogi u koni czy braki w cokołach. Jest mnóstwo szczelin i otworów. Ostatni etap to malowanie specjalną farbą, która zabezpieczany pomnik i nada mu jednolity wygląd - dodał Andrzej Mierzwiński.

Przeprowadzenie prac konserwatorskich przy pomnikach było możliwe dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe - ochrona zabytków" przez Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwszym pomnikiem wzniesionym w Komorowie na terenie koszar był pomnik Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 7 sierpnia 1932 roku. Pomnik był dziełem legionisty majora Antoniego Puga-Miszewskiego. Pomnik przetrwał wojnę. Niestety, 19 marca 1950 roku decyzją ówczesnego starosty ostrowskiego pomnik został zburzony. Po niemalże pół wieku 19 września 1999 roku marszałek powrócił do Komorowa. Rekonstrukcję pomnika wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Renesa. Pozostałe pomniki powstały w latach 1931-1933. Ich autorem (z wyjątkiem pomnika bpa Bandurskiego) był rzeźbiarz Wojciech Aleksander Durek. Los pomników był względnie szczęśliwy, bo przetrwały wojnę. Z 20 pomników dwa zostały zburzone po wojnie (Piłsudskiego i biskupa Władysława Bandurskiego) i jeden w czasie wojny - Batory pod Pskowem (najprawdopodobniej zniszczony przez Niemców, którzy pomylili go z "Hołdem Pruskim").

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Prace konserwatorskie przy pomnikach w Komorowie (zdjęcia)

1/19
2/19
3/19
4/19
5/19
6/19
7/19
8/19
9/19
10/19
11/19
12/19

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.