Opublikowano . Mazowieckie | Firmy i instytucje | ZUS


Konto bankowe zamiast wizyt listonosza?

Otrzymywanie świadczeń emerytalno-rentowych na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy - brak większej gotówki w domu ochroni przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami. Do korzystania z tego typu udogodnień zachęca ZUS.

pieniadze_15_08_17

Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS przekazuje się w ten sposób już 66 proc. świadczeń emerytalno-rentowych.

- Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki. Trudno jest im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą - przekonali się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować. Jeżeli zamiast wizyty listonosza wybierzemy przekazywanie emerytury na konto w banku, to mamy pełny dostęp do swoich środków, gdziekolwiek byśmy się nie udali. Szczególnie pomocne wydaje się to właśnie teraz, gdy korzystając z ciepłych miesięcy wybieramy się na bliższe lub dalsze wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Konto bankowe daje mam wtedy niezależność i swobodę - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze.

- Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie. O bezpieczeństwo tej formy przekazywanie świadczeń dba również sam ZUS. Działające w Polsce instytucje finansowe podlegają ścisłej kontroli. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność takiego podmiotu, to ZUS natychmiast wstrzymuje przekazywanie świadczeń. Zawiadamia także opinię publiczną, aby świadczeniobiorcy pobierający w ten sposób świadczenie skontaktowali się z najbliższą jednostką ZUS. Emerytura jest wtedy przesyłana na nowy numer rachunku bankowego, który wskaże emeryt - zaznacza rzecznik prasowy.

Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia? Usługę możemy uruchomić w najbliższej placówce ZUS. Wystarczy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl), a następnie złożyć go osobiście lub listownie w ZUS. Odpowiednią dyspozycję przekazywania emerytury lub renty na konto bankowe można także wydać w naszym banku.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.