Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Izraelska i polska młodzież oddała hołd ofiarom Treblinki (zdjęcia)

Licealiści z Izraela i Polski oraz zaproszeni goście, w tym wojewoda mazowiecki i ambasador Izraela, uczcili pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince. Oficjalną ceremonię poprzedziły warsztaty edukacyjne dla 270 uczniów i panel dla samorządowców.

hold_treblinka1_19_09_17

(Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie)

Projekt "Jesteśmy Razem" odbył się po raz ósmy z inicjatywy wojewody mazowieckiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Celem projektu jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w obozie zagłady w Treblince. Tradycyjna ceremonia uroczystości połączona została z panelami edukacyjnymi, dzięki którym uczestnicy poznali historię obozu w Treblince i dowiedzieli się, w jaki sposób przeciwdziałać uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii. Co roku na terenie byłego obozu odbywają się z tej okazji uroczystości z udziałem przedstawicieli władzy, samorządów oraz młodzieży polskiej i izraelskiej. Dzięki udziałowi młodzieży w uroczystościach projekt zyskuje międzynarodowy wymiar i umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Przyczynia się ponadto do zbliżenia obu państw i budowania obrazu Polski, jako kraju otwartego na inne kultury i religie - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Głównymi celami projektu były edukacja i integracja młodzieży polskiej z ich rówieśnikami z Izraela, szkolenia dla nauczycieli, spotkanie i panel dla samorządowców z województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podlaskiego oraz uroczyste upamiętnienie ofiar obozu w Treblince. Samorządowcy wzięli udział w panelu "Co to znaczy być rabinem w Polsce".

Oficjalne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Pamięć pomordowanych uczczono minutą ciszy. Anna Azari - ambasador Izraela w Polsce, Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki, Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, Dariusz Stola - dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz harcerze, młodzież izraelska i świadkowie historii zapalili sześć zniczy pamięci, będących przypomnieniem 6 milionów ofiar Holokaustu (znicz Pamięci, znicz Sprawiedliwych, znicz Pamięci Korczaka, znicz Przyjaźni Między Narodami, znicz Oporu I Bohaterstwa, znicz Nadziei).

- Człowieka nie można zniszczyć. Udowodnili to skazani na pewną śmierć więźniowie Treblinki podnosząc bunt. Walczyli samotnie, podobnie jak w getcie warszawskim, i tą walką ocalili ludzką godność. Nieliczni więźniowie, którzy przeżyli, po kres swoich dni dawali świadectwo całemu światu - powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Ambasador Izraela i wojewoda mazowiecki złożyli także wieńce przy pomniku w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy oraz przy pomniku upamiętniającym zamordowanych Romów i Sinti.

Spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej zostało zorganizowane w Zespole Szkół i Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim przy ul. Armii Krajowej. W warsztatach udział wzięło ponad 270 uczniów. W panelu pt. "Co to znaczy być rabinem w Polsce?" uczestniczyło ok. 30 samorządowców. Spotkanie odbyło się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim.

Oprawę artystyczno-muzyczną oficjalnych uroczystości przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji oraz Harcerski Zespół Muzyczno-Wokalny Żywioły Art działający przy Zespole Szkół nr 2 w Ciechanowie oraz Hufcu Związku Harcerstwa Polskiego w Ciechanowie.

Obóz w Treblince był największym, po obozie Auschwitz-Birkenau, miejscem zagłady w Europie. Ocenia się, że zostało w nim zamordowanych ponad 800 tys. osób. W większości byli to Żydzi deportowani z getta warszawskiego i okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, Niemiec i Austrii. Trafiali tam również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Izraelska i polska młodzież oddała hołd ofiarom Treblinki (zdjęcia)

1/4
2/4
3/4
4/4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.