Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Invictus 2017. Poznaliśmy bohaterów ubiegłego roku (zdjęcia, wideo)

Starosta powiatu ostrowskiego Zbigniew Kamiński po raz kolejny wręczył statuetki Invictusa. Włodarz powiatu uhonorował trzy osoby: siostrę Teresę Leonik, Janinę Smejkalową i Romana Świerżewskiego.

invictus1_07_02_18

Podczas uroczystej gali w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika wręczono także nagrody uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego.

Pierwsza statuetka Invictusa trafiła w ręce siostry Teresy Leonik. W 1991 roku siostra Teresa rozpoczęła swoją pracę misyjną na Madagaskarze, gdzie dzięki niej oraz innym misjonarzom biedne, głodne i w większości osierocone dzieci oraz samotne matki otrzymały pomocną dłoń. Siostra Teresa z wielką chęcią i powołaniem realizuje swoją misję już 26 lat. W tym okresie powstało wiele akcji charytatywnych i fundacji. Zbiórka pieniędzy zorganizowana przez siostrę Teresę pozwoliła na wybudowanie szkoły dla tamtejszych mieszkańców. Siostra często odwiedza najbiedniejsze zakątki Madagaskaru. Jest otwarta i gotowa na każdą pomoc i potrafi poświęcić się w każdej sytuacji. W imieniu wyróżnionej statuetkę odebrało rodzeństwo siostry Teresy, Anna Zdanowska oraz Stanisław Leonik. Kandydaturę siostry Teresy Leonik zgłosiła Oliwia Zadrożna, uczennica klasy II a - gimnazjum z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie.

Wśród uhonorowanych znalazła się także Janina Smejkalowa, określana wieloletnim przyjacielem społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, jak również i naszego miasta. Dla młodzieży z "Koperniczka" jest człowiekiem niepokonanym, osobą wartościową i godną naśladowania. Dzięki niej od 1999 roku nagroda państwa Smejkalów honoruje najlepszego maturzystę. Jej życie pełne trudnych doświadczeń ukazuje nam, jak bardzo ważny jest człowiek. Uwarunkowania rodzinne sprawiły, że opuściła Ostrów, a wkrótce wyjechała do Szwecji. Podczas stanu wojennego razem z mężem rozwinęła szczególną pomoc dla kraju wysyłając do Polski żywność i odzież dla najbardziej potrzebujących. Janina i Bohumil angażowali się także w pomoc potrzebującym w Ostrowi, przekazywali pieniądze na rozbudowę szpitala oraz leki i sprzęt medyczny. Wspierali również finansowo i rzeczowo "Koperniczka". Była to działalność bezinteresowna, ofiarna i bezcenna. Kandydaturę zgłosił samorząd uczniowski Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. W imieniu wyróżnionej statuetkę odebrała siostra nagrodzonej, Irena Ludwichowska.

Wyróżniony statuetką Invictusa został także Roman Świerżewski, który swoim uporem i wytrwałością nie poddaje się i poprzez swoją ciężką pracę kultywuje wartości, czym zachęca do poznania kultury, innymi słowy "ocala od zapomnienia". Roman Świerżewski tchnął nowego ducha zmian w Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, odkąd został powołany na dyrektora. Zorganizował spotkania kolędnicze zwane "Świętymi wieczorami", które odbywają się corocznie w uroczystość Trzech Króli oraz "Dni Kultury Innych Narodów", co wiązało się z przyjazdem do Bogut-Pianek delegacji z różnych zakątków świata. Założył zespół ludowy "Żurawiacy", który prezentował się m.in. na deskach scenicznych poza granicami naszego kraju. Nagrodzony kieruje się zasadą "ważne jest to, co było, ważniejsze to, co jest". Trudno jest opisać, jak wiele dokonał dla miejscowej społeczności. To co robi, to zachowanie pewnej ciągłości pokoleń, pokazanie naszych korzeni, utożsamianie z tym, co minęło. O Romanie Świerżewskim napisała uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach, Weronika Krajewska.

Podczas gali nagrodzono także laureatów konkursu, czyli dzieci i młodzież, którzy zgłaszali kandydatów na Invictusy 2017.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Julia Skłodowska (PSP w Szulborzu Wielkim), drugie Mikołaj Rydel (PSP w Wąsewie), a trzecie Anna Pieńkowska (PSP w Wąsewie).

W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Zadrożna, drugie miejsce przypadło Annie Godlewskiej, a trzecią lokatę zajęła Nicola Szewczyk. Wszyscy laureaci uczą się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Wąsewie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Karola Grodzka, drugie Julia Tyszko, a trzecie Urszula Jagielska (wszystkie z Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej).

Oprawę muzyczną podczas wręczania nagród zapewnili uczniowie "Kopernika" pod kierownictwem księdza Andrzeja Łady.

Gala przyznania bohaterom z powiatu ostrowskiego nagród Invictusa 2017 roku odbyła się we wtorek 6 lutego w murach Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Wasze opinie

Justyna   19:08, 09.02.2018

Witam III miejsce w klasach gimnazjalnych zajęła Paula Nicole Szewczyk a nie Nicola Szewczyk, Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Invictus 2017. Poznaliśmy bohaterów ubiegłego roku (zdjęcia, wideo)

1/25
2/25
3/25
4/25
5/25
6/25
7/25
8/25
9/25
10/25
11/25
12/25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.