Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Uczniowie "Rubinka" odnaleźli ponad sto bunkrów (wideo)

Na początku stycznia na łamach TVP3 Warszawa wyemitowano "Bazaltową historię", w której udział wzięli uczniowie i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

bazaltowa_historia_12_02_18

(Fot. kadr TVP3 Warszawa)

Społeczność szkolna "Rubinka" podjęła się zbadania i opisania skał bazaltowych, które wykorzystano do wybudowania kilkuset schronów na terenie powiatu ostrowskiego.

III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 23 sierpnia 1939 roku podpisali pakt o nieagresji. Północno-wschodnia część Polski została objęta wpływami radzieckimi, a nazwa Ostrów Mazowiecka była odtąd pisana cyrylicą, a język rosyjski było słychać coraz częściej.

- Na tych ziemiach jest kawałek historii. To jest taka materialna pamiątka po tych tragicznych czasach - powiedział w programie Grzegorz Jasionowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

W czasie II wojny światowej Rosjanie wybudowali wokół Ostrowi Mazowieckiej kilkaset schronów, które miały służyć obronie i obserwacji. Do ich budowy wykorzystali skały bazaltowe przywożone aż z Kaukazu. Ich zbadania i opisania podjęli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, a inicjatorem był dyrektor Grzegorz Jasionowski. Do tej pory odnaleźli ponad sto bunkrów.

Zobacz wideo:
Bazaltowa historia


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies