Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Uczniowie "Rubinka" odnaleźli ponad sto bunkrów (wideo)

Na początku stycznia na łamach TVP3 Warszawa wyemitowano "Bazaltową historię", w której udział wzięli uczniowie i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

bazaltowa_historia_12_02_18

(Fot. kadr TVP3 Warszawa)

Społeczność szkolna "Rubinka" podjęła się zbadania i opisania skał bazaltowych, które wykorzystano do wybudowania kilkuset schronów na terenie powiatu ostrowskiego.

III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 23 sierpnia 1939 roku podpisali pakt o nieagresji. Północno-wschodnia część Polski została objęta wpływami radzieckimi, a nazwa Ostrów Mazowiecka była odtąd pisana cyrylicą, a język rosyjski było słychać coraz częściej.

- Na tych ziemiach jest kawałek historii. To jest taka materialna pamiątka po tych tragicznych czasach - powiedział w programie Grzegorz Jasionowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

W czasie II wojny światowej Rosjanie wybudowali wokół Ostrowi Mazowieckiej kilkaset schronów, które miały służyć obronie i obserwacji. Do ich budowy wykorzystali skały bazaltowe przywożone aż z Kaukazu. Ich zbadania i opisania podjęli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, a inicjatorem był dyrektor Grzegorz Jasionowski. Do tej pory odnaleźli ponad sto bunkrów.

Zobacz wideo:
Bazaltowa historia


Dodaj komentarz

Wasze opinie

Miłośnik fortyfikacji   15:54, 12.02.2018
Nie wokół Ostrowi,tylko w strefie przy granicy niemiecko-rosyjskiej.Schrony te nie odegrały praktycznie żadnej roli w czasie ataku na Związek Radziecki.

Znawca tematu   23:00, 12.02.2018
A ja myślę że jednak to była to granica pomiędzy III Reszą Niemiecką a Związkiem Sowieckim :) a nie niemiecko-rosyjska ( takich państw jak Niemcy i Rosja wtedy nie było). Zapraszamy do zwiedzania jest co.

laik   23:04, 12.02.2018
Te bunkry nigdzie się nie zgubiły więc nie było co odnajdywać ( to uwaga do tytułu) Brawa dla uczniów za inicjatywę