Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


Zakładasz firmę? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach ZUS

W lipcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje serię bezpłatnych szkoleń dotyczących ulg dostępnych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ramach tzw. konstytucji biznesu. Spotkania odbędą się w wielu miastach i wielu terminach.

zus_05_08_17

Skorzystanie z ulgi na start, preferencyjnej podstawy lub prowadzenie działalności nierejestrowanej pozwala obniżyć koszty działania firmy. Ułatwienia są skierowane do osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

- Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ulgach, które wprowadziła tzw. "konstytucja biznesu", to weź udział w szkoleniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dowiesz się z nich o najnowszych zmianach, w tym również o zasadach prawidłowego tworzenia dokumentów. Omówimy także zagadnienie zgłoszenia, zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Ulgi dla początkujących przedsiębiorców, czyli czego dotyczą szkolenia
Dzięki tzw. uldze na start osoby, które założą firmę, mogą przez maksymalnie pół roku nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

- Dotyczy to przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą lub gdy minęło co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać jednak o tym, że brak składek na ubezpieczenia społeczne oznacza brak ubezpieczenia. Po półrocznym okresie ulgi na start (lub wcześniej, gdy z niej zrezygnujesz) można jeszcze przez maksymalnie 24 miesiące opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (później jest to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Skorzystanie z możliwości opłacania niższych składek nie odbiera prawa do ewentualnych świadczeń, ale będą one niższe. Jest także możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlega się ubezpieczeniom społecznym - wyjaśnia Piotr Olewiński.

Szkolenie w Ostrołęce odbędzie się w piątek 27 lipca w Inspektoracie ZUS, ul. dr. A. Kuklińskiego 3 (sala szkoleń), w godz. 10.00-12.00. Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać pod numerem tel. (29) 760-77-20, adres e-mailowy: teresa.zubrowska@zus.pl.

Więcej informacji, w tym szczegółowy zakres tematyczny poszczególnych szkoleń, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Wydarzenie i szkolenia.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.