Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Jedyna w swoim rodzaju wystawa polskich banknotów (zdjęcia)

Do 9 listopada w Zespole Szkół nr 1 imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej można podziwiać jedyną w swoim rodzaju wystawę polskich banknotów. Zgromadzone na wystawie eksponaty to głównie banknoty obiegowe z lat 1918-2018.

2018/11/wystawa-pieniadze-jpg_5be434871f041

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju "Rubinek" działające przy Zespole Szkół nr 1 imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej.

- Poprzez wystawę chcemy zaprezentować historię polskiego pieniądza papierowego od momentu powstania państwa polskiego, II Rzeczypospolitej, czasu okupacji hitlerowskiej, następnie gospodarki socjalistycznej i okresu transformacji ustrojowej po 1989 roku aż do czasów nam współczesnych - informuje organizator wydarzenia.

Na wystawie oprócz nominałów płatniczych można zobaczyć banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski. Obecne są również projekty banknotów i próby walorów wyemitowanych przez Polską Wytwórnie Papierów Wartościowych. Ciekawostka są także bony dewizowe emitowane przez Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego "Pewex" oraz Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Baltona" oraz inne papiery wartościowe emitowane przez polskie banki.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać historie polskiego banknotu. Dla młodzieży może to być wspaniała lekcja historii, dla dorosłych nostalgiczne wspomnienia o czasach, które minęły - zachęca stowarzyszenie "Rubinek".

Wystawę można obejrzeć do 9 listopada w "Rubinku" w godz. 9.00-17.00. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem tel. (29) 746-24-71 lub 510-081-761.


Zbyszek Ziemba
Obserwując preferencje wyborcze mieszkańców i ich wypowiedzi w mediach społecznościowych zachodzę w głowę jak doszło do tak ohydnej zbrodni i Zespołowi Szkół nr 1 nadano imię Rotmistrza Pileckiego,a nie gen.Jaruzelskiego.Chwilowe odmulenie,czy niedopatrzenie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies