Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Policja


Jest porozumienie MSWiA i związków zawodowych policjantów (wideo)

Minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną policjantów. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. To nie wszystko.

2018/11/porozumienie-policja-zwiazki-zawodowe-jpg_5be54cd1b1dc4 Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Kolejna podwyżka w wysokości 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się również do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

- Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r. - informuje MSWiA.

Funkcjonariusze będą mieli również prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

- Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W policji, straży granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny. Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin - czytamy na stronie MSWiA.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte wczoraj porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków "Florian", Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Porozumienie podpisano w czwartek 8 listopada.

Zobacz również:
L4 zmorą Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.