Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Niskie temperatury zagrożeniem dla osób bezdomnych

Nadszedł czas, w którym mamy do czynienia z coraz niższymi temperaturami powietrza, zwłaszcza w porze nocnej. Bywa, że termometry wskazują nawet minus 15 stopni. Jest to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych, które przebywają w opuszczonych budynkach.

2018/11/policja-bezdomny-jpg_5bf65aa310a40

Aby uratować ludzkie życie, niezbędna jest jakakolwiek reakcja. Reagujmy więc widząc osobę narażoną na hipotermię.

- Krótka ocena sytuacji, rozmowa i wezwanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie, które jest wartością największą. Osoba przebywająca w porze nocnej na zewnątrz, bądź w nieogrzewanym budynku łatwo może stać się ofiarą hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Takiemu stanowi może sprzyjać nieodpowiedni ubiór, przyjmowane leki, niedożywienie, nadmierne spożycie alkoholu (gdyż rozszerza naczynia krwionośne i organizm szybciej wytraca ciepło), przebywanie dłuższy czas w nieruchomej pozycji - zaznacza asp. Krzysztof Kolator.

Należy pamiętać, że już spadek temperatury ciała o kilka stopni może spowodować, że osoba, z którą rozmawiamy wykazuje zmniejszoną reakcję na nasz dotyk, odczuwa ból z powodu obniżonej temperatury ciała, ma skurcze mięśni, jest zdezorientowana i może mieć zaburzenia świadomości. Takie objawy powinny wzbudzić u nas obawę o życie i zdrowie tej osoby. Nie możemy pozostawić jej w miejscu, w którym ją zastaliśmy.

- Spadek temperatury ciała o kolejne kilka stopni, tj. poniżej 30 stopni Celsjusza oznacza bardzo zły stan osoby lub nawet stan krytyczny. Taka osoba może w rozmowie z nami odmawiać przyjęcia pomocy. Zimna skóra, brak dreszczy, kłopoty z mową, sztywność mięśni, problemy z ruchem i utrata świadomości powinny utwierdzić nas w przekonaniu, że niezbędna jest szybka pomoc medyczna. Taka osoba za chwilę może mieć problemy z oddychaniem i krążeniem. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby - wyjaśnia asp. Kolator.

Co możemy zrobić? Najważniejsze, by jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

- Do czasu przyjazdu ratowników można przybrać sobie do pomocy inne osoby. Jeśli to możliwe, należy stopniowo ogrzewać ciało poprzez okrycie osoby ciepłym ubraniem lub kocem. Nie masujmy ciała i nie doprowadzajmy do wykonywania przez tę osobę niepotrzebnych ruchów. Osobie przytomnej i znajdującej się w początkowej fazie wychłodzenia, można podać ciepłe (nie gorące) napoje. W skrajnie ciężkich przypadkach, gdy jest to niezbędne, należy prowadzić reanimację do czasu przybycia pomocy medycznej - informuje policjant.

- Nie obawiajmy się interweniować w sytuacjach, gdy podejrzewamy, że ktoś może znajdować się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu. Jednym telefonem możemy uratować komuś życie. Dzwońmy na numery alarmowe: 112, 997, 998 lub 999 - dodaje asp. Kolator.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.