Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Alpakoterapia w ostrowskim ŚDS

Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej zorganizował dla swoich podopiecznych zajęcia z terapeutyczne, podczas których wykorzystywane są alpaki.

2019/02/sds-alpaki-jpg_5c6050ed4bd50Fot. FB UM Ostrów Mazowiecka

Terapia z alpakami rozpoczęła się 7 lutego - informuje pracownik ŚDS w Ostrowi Mazowieckiej, terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta wpływając na rozwój strefy emocjonalnej i poznawczej. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, kontakt z alpakami pozytywnie wpływa osoby z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Downa.

Alpakoterapia, czyli terapia z alpakami to dziedzina zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Dodatkowo, dziecko opiekując się alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Dlatego z pewnością można powiedzieć, że zooterapia wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.

Pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawniania rozwoju człowieka, dlatego alpaki wykorzystywane są właśnie podczas terapii - dodają przedstawiciele domu samopomocy.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies