Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Fundusze europejskie w regionie

Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i inne podmioty z regionu ostrołęckiego podpisały 173 umowy, których wsparcie wyniesie ponad 403 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

unia_europejska_18_09_17

Największą pomoc uzyskały działania z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, inwestycji drogowych i zwiększających jakość życia mieszkańców.

Największą pulę środków pozyskano na działania wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną (ponad 112 mln zł). Projekty termomodernizacyjne realizowane są między innymi w powiecie wyszkowskim, czy gminach Myszyniec, Kadzidło i Krasne. Wsparcie obejmie także montaż odnawialnych źródeł energii. Samorządy inwestują środki w działania dotyczące mobilności miejskiej w Ostrołęce, Wyszkowie czy Ostrowi Mazowieckiej. Na przykład Ostrołęka zaplanowało zakup 10 niskoemisyjnych autobusów, udostępnienie obiektu "Parkuj i jedź" dla mieszkańców, budowę i przebudowę ścieżek rowerowych, uruchomienie miejskich wypożyczalni rowerów, czy wdrożenie inteligentnego systemu transportowego. Znaczące środki zasilą rozwój i modernizację sieci dróg (82 mln zł). To chociażby budowa obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa, bezpośrednio łączącej drogę ekspresową S8 Warszawa - Białystok z drogą krajową DK62 Strzelno-Siemiatycze. Trzecim pod względem pozyskanych funduszy obszarem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Na działania w tym zakresie do regionu trafi ponad 51 mln zł. Połowa środków pozwoli na wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny szpitali w Ostrołęce, Wyszkowie i Przasnyszu. Dofinansowanie pomoże również na przykład w rewitalizacji centrum Starego Miasta w Makowie Mazowieckim.

Projekty i inwestycje
Najwięcej aktywności dotyczy projektów edukacyjnych (39 umów). Takie działania skierowane do uczniów oraz osób dorosłych realizują samorządy, placówki edukacyjne i przedstawiciele sektora pozarządowego. Mieszkańcy skorzystają również na dużej liczbie inicjatyw na rzecz poprawy jakości powietrza przez ograniczenie emisji zanieczyszczeń (29 umów), jak i projektów dotyczących włączenia społecznego i walki z ubóstwem (25 umów). Fundusze europejskie przeznaczone zostały na m.in. odnowę zabytkowego budynku "Jatek", czy adaptację budynku starej elektrowni i Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej na cele kulturalne. Środki z programu regionalnego wspierają również wdrożenie systemu ostrzegania przed zagrożeniami w powiecie ostrołęckim, co zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. W obszarze usług elektronicznych dzięki unijnemu dofinansowaniu Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce wprowadził innowacyjny system dystrybucji leków. Wdrożone zostały też inne e-usługi, np. rejestr zdarzeń medycznych, e-Kontrahent czy elektroniczny obieg dokumentów, które usprawnią funkcjonowanie placówki.

Jakie korzyści z funduszy europejskich?
Fundusze europejskie pozyskane przez beneficjentów to główny obszar wsparcia dla regionu, ale mieszkańcy skorzystają też z efektów przedsięwzięć podmiotów z innych części województwa lub kraju. W czym pomogą fundusze europejskie? Oto przykłady planowanych efektów dofinansowanych projektów:
- wybudowanych lub przebudowanych będzie ponad 41 km dróg,
- powstanie ponad 40 km nowych ścieżek rowerowych,
- prawie 69 hektarów objętych będzie rewitalizacją,
- placówki medyczne zyskają ponad 260 sprzętów medycznych, a lepszej jakości usługi obejmą ponad 78 tys. osób,
- ponad 9 tys. uczniów skorzysta z pomocy w rozwoju kompetencji kluczowych,
- ponad 8 tys. osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych będzie usługami zdrowotnymi.

Region ostrołęcki obejmuje powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski i miasto Ostrołękę. Zajmuje 6 tys. 504 km kw, a zamieszkuje w nim 386,9 tys. osób (36 proc. w miastach).

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.