Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Interpelacja w sprawie nasycalni. Władze miasta odpowiadają

Radną Annę Krajewską zainteresowała sprawa nasycalni. W celu wyjaśnienia kilku kwestii złożyła interpelację do burmistrza Ostrowi Mazowieckiej Jerzego Bauera.

nasycalnia_ostrow_01_04_17

- Na jakim etapie jest obecnie sprawa oczyszczania terenów po nasycalni oraz zanieczyszczonych wód? Jakie działania w 2018 roku wykonał burmistrz, by teren i wody zostały oczyszczone? - napisała radna Anna Krajewska.

Odpowiedź w tej sprawie przedstawiła z upoważnienia burmistrza sekretarz miasta Bożena Szostak.

- W sprawie zanieczyszczenia wód podziemnych olejem kreozotowym z byłej nasycalni podkładów kolejowych informuję, że w dalszym ciągu prowadzony jest monitoring rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Wstępne wyniki prowadzonego monitoringu zostały omówione przez przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego na spotkaniu roboczym. Na spotkaniu poinformowano zebranych o wynikach pobranych w lutym 2019 roku próbek istniejących już wywierconych 23 otworów rozmieszczonych w przewidywanym obszarze zanieczyszczeń. Przeprowadzone badania wykazały, że na chwilę obecną ujęcia wody podziemnej są wolne od zanieczyszczeń. Natomiast badanie warstw wodonośnych wykazało zanieczyszczenia w jej pierwszej warstwie, w rejonie mleczarni oraz dawnej bazy PKS. Badanie drugiej warstwy wodonośnej wykazało nieznaczne zanieczyszczenia w rejonie studni przy mleczarni oraz w rejonie prywatnej nieruchomości między ulicą Wodną i Pasażerską, przy czym na chwilę obecną nie jest możliwe do ustalenia w jaki sposób doszło do zanieczyszczeń, gdyż mogły to być zarówno zanieczyszczenia lokalne, jak w przypadku dawnej bazy PKS, jak i zanieczyszczenia, które przemieszczały się w warstwie wodonośnej z dawnego rozlewiska oleju kreozotowego przy ulicy Torowej. Dalsze prace rozpoznawcze polegające na badaniu geofizycznym za pomocą tomografii elektrooporowej pozwoloną wyznaczyć miejsca, które mogą być najbardziej narażone na przenikanie zanieczyszczeń do głębszej warstwy wodonośnej. Na spotkaniu przedstawiciele PIG poinformowali, że istnieje konieczność kontynuacji prowadzenia monitoringu przemieszczających się zanieczyszczeń oraz wykonania kolejnych otworów badawczych (piezometrów) w celu wyznaczenia kierunku rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i ich stężenia, a w konsekwencji zabezpieczenia ujęcia wody pitnej przed tymi zanieczyszczeniami - odpowiedziała sekretarz miasta Bożena Szostak.

Sprawa nasycalni od wielu lat interesuje mieszkańców miasta. Do sprawy będziemy wracać.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.