Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską

Pod koniec czerwca w ramach projektu "Zawołani po imieniu" upamiętnione zostaną kolejne dwie osoby z powiatu ostrowskiego. Tym razem na terenie przed Szkołą Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską.

2019/06/jadwiga-dlugoborska-lucyna-radziejowska-jpg_5d107b0cdfcc6 Fot. Instytut Pileckiego

W niedzielę 16 czerwca upamiętniono Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie w artykule "Upamiętniono matkę i syna zabitych za pomoc Żydom (zdjęcia, wideo)".

Instytut Pileckiego, zgodnie z zapowiedzią, kontynuuje projekt "Zawołani po imieniu", rozpoczęty w Sadownem 24 marca 2019 roku. W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów kamień z tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów - rodziny piekarzy zastrzelonej przez Niemców 13 stycznia 1943 roku.

Teraz w przygotowaniu jest także upamiętnienie Jadwigi Długoborskiej i Lucyny Radziejowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Udział w uroczystościach zapowiada m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin - pomysłodawczyni projektu.

- Wszystkie czerwcowe miejsca upamiętnienia znajdują się w trójkącie Wyszków, Sokołów Podlaski, Ostrów Mazowiecka. To nie jest przypadek - mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - W ramach projektu badawczego "Terror niemiecki na północnym Mazowszu" gromadzimy archiwa dotyczące zbrodni hitlerowskich na tych terenach. W pierwszej kolejności chcemy upamiętnić Polaków mieszkających w pobliżu obozu zagłady Treblinka II, stworzonego przez Niemców na terenie powiatu węgrowskiego. Wiemy z dokumentów, że w tych okolicach szukali schronienia Żydzi, którym udało się uciec z transportów lub likwidowanych gett. Tam w sposób szczególny uwidoczniła się niemiecka polityka terroru wobec polskiego społeczeństwa, zarówno Żydów, jak i Polaków - tłumaczy Kozłowski.

Uroczystość upamiętnienia Jadwigi Długoborskiej i Lucyny Radziejowskiej, zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, odbędzie się w sobotę 29 czerwca. Najpierw o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej będzie miała miejsce uroczysta msza święta. Następnie o godz. 12.30 na terenie przed ostrowską "jedynką" nastąpi odsłonięcie tablic upamiętniających.