Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską

Pod koniec czerwca w ramach projektu "Zawołani po imieniu" upamiętnione zostaną kolejne dwie osoby z powiatu ostrowskiego. Tym razem na terenie przed Szkołą Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską.

2019/06/jadwiga-dlugoborska-lucyna-radziejowska-jpg_5d107b0cdfcc6Fot. Instytut Pileckiego

W niedzielę 16 czerwca upamiętniono Aleksandrę i Hieronima Skłodowskich. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie w artykule "Upamiętniono matkę i syna zabitych za pomoc Żydom (zdjęcia, wideo)".

Instytut Pileckiego, zgodnie z zapowiedzią, kontynuuje projekt "Zawołani po imieniu", rozpoczęty w Sadownem 24 marca 2019 roku. W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów kamień z tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów - rodziny piekarzy zastrzelonej przez Niemców 13 stycznia 1943 roku.

Teraz w przygotowaniu jest także upamiętnienie Jadwigi Długoborskiej i Lucyny Radziejowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Udział w uroczystościach zapowiada m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin - pomysłodawczyni projektu.

- Wszystkie czerwcowe miejsca upamiętnienia znajdują się w trójkącie Wyszków, Sokołów Podlaski, Ostrów Mazowiecka. To nie jest przypadek - mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - W ramach projektu badawczego "Terror niemiecki na północnym Mazowszu" gromadzimy archiwa dotyczące zbrodni hitlerowskich na tych terenach. W pierwszej kolejności chcemy upamiętnić Polaków mieszkających w pobliżu obozu zagłady Treblinka II, stworzonego przez Niemców na terenie powiatu węgrowskiego. Wiemy z dokumentów, że w tych okolicach szukali schronienia Żydzi, którym udało się uciec z transportów lub likwidowanych gett. Tam w sposób szczególny uwidoczniła się niemiecka polityka terroru wobec polskiego społeczeństwa, zarówno Żydów, jak i Polaków - tłumaczy Kozłowski.

Uroczystość upamiętnienia Jadwigi Długoborskiej i Lucyny Radziejowskiej, zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, odbędzie się w sobotę 29 czerwca. Najpierw o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej będzie miała miejsce uroczysta msza święta. Następnie o godz. 12.30 na terenie przed ostrowską "jedynką" nastąpi odsłonięcie tablic upamiętniających.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja