Opublikowano

Z porad lekarskich częściej korzystają mieszkańcy miast

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane dotyczące ochrony zdrowia w województwie mazowieckim w 2018 roku. Z przedstawionych statystyk w

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane dotyczące ochrony zdrowia w województwie mazowieckim w 2018 roku. Z przedstawionych statystyk wynika, iż mieszkańcy miast korzystają z opieki lekarskiej trzykrotnie częściej niż osoby mieszające na wsi.

W 2018 r. w placówkach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej udzielono 48658 tys. porad (o 1,2 proc. więcej niż w 2017 r.). Zdecydowana większość porad (86,4 proc.) została udzielona w miastach. W podstawowej opiece zdrowotnej udzielonych było 44,5 proc. porad ambulatoryjnych, a 55,5 proc. w opiece specjalistycznej w tym 11,5 proc. przez lekarzy dentystów.

Przeciętna liczba porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2018 r. wyniosła 9,0 przy czym wskaźnik ten był trzykrotnie wyższy w miastach niż na wsi i wyniósł odpowiednio 12,1 i 3,5.

W końcu 2018 r. świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizowało 3046 przychodni oraz 293 praktyki lekarskie i stomatologiczne świadczące usługi w ramach środków publicznych. W 2018 r. w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono 48,7 mln porad - 43,1 mln lekarskich i 5,6 mln stomatologicznych. Według stanu w końcu 2018 r. działalność prowadziło 1738 aptek i 143 punkty apteczne.

Przychodnie i praktyki lekarskie
Pod koniec 2018 r. działało 3339 podmiotów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (wzrost o 0,1 proc. w stosunku do 2017 r.), z czego 3046 przychodni oraz 37 praktyk lekarskich i 256 praktyk stomatologicznych, realizujących świadczenia finansowane ze środków publicznych. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba przychodni wzrosła o 0,6 proc., liczba praktyk stomatologicznych zmniejszyła się o 5,2 proc., nie zmieniła się natomiast liczba praktyk lekarskich. W końcu 2018 r. na 1 podmiot ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przypadało 1618 osób (o 3 osoby więcej niż przed rokiem).

Mieszkańcy województwa mazowieckiego najczęściej odwiedzają chirurga
Najwięcej (3,4 mln) porad lekarskich w opiece specjalistycznej udzielono w poradniach chirurgicznych. Na drugim miejscu znajdują się poradnie ginekologiczno-położnicze, a na trzecim okulistyczne. Mieszkańcy województwa mazowieckiego najrzadziej odwiedzają poradnie alergologiczne.

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz