Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Książka


Narodowe Czytanie w ogrodzie biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zachęca mieszkańców miasta do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Przedmiotem ósmej odsłony tej niezwykle popularnej, promującej czytelnictwo imprezy będą polskie nowele.

2019/09/narodowe-czytanie-jpg_5d723253e83b3

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która została zainicjowana osiem lat temu i objęta jest patronatem pary prezydenckiej RP. W wielkim czytaniu na przy letniej scenie ostrowskiej biblioteki udział wezmą przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz młodzież szkolna.

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Dudą zdecydowali, iż ósmą edycję Narodowego Czytania uświetnią polskie nowele. Wśród propozycji wybranych przez prezydenta i pierwszą damę znalazły się utwory m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej oraz Henryka Rzewuskiego.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - czytamy w specjalnym liście prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Lista lektur na ósme Narodowe Czytanie: "Dobra pani" - Eliza Orzeszkowa, "Dym" - Maria Konopnicka, "Katarynka" - Bolesław Prus, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") - Bruno Schulz, "Orka" - Władysław Stanisław Reymont, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." - Stefan Żeromski, "Sachem" - Henryk Sienkiewicz, "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") - Henryk Rzewuski.

Narodowemu Czytaniu w Ostrowi Mazowieckiej oprócz wspólnego czytania nowel i opowiadań towarzyszyć będą także inne atrakcje: pieczętowanie prywatnych egzemplarzy nowel okolicznościową pieczęcią przekazaną przez kancelarię prezydenta RP oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Impreza odbędzie się w sobotę 7 września w godzinach 11.00-14.00 w letnim ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. 11 Listopada.