Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Książka


Narodowe Czytanie w ogrodzie biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zachęca mieszkańców miasta do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Przedmiotem ósmej odsłony tej niezwykle popularnej, promującej czytelnictwo imprezy będą polskie nowele.

2019/09/narodowe-czytanie-jpg_5d723253e83b3

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która została zainicjowana osiem lat temu i objęta jest patronatem pary prezydenckiej RP. W wielkim czytaniu na przy letniej scenie ostrowskiej biblioteki udział wezmą przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz młodzież szkolna.

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Dudą zdecydowali, iż ósmą edycję Narodowego Czytania uświetnią polskie nowele. Wśród propozycji wybranych przez prezydenta i pierwszą damę znalazły się utwory m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej oraz Henryka Rzewuskiego.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - czytamy w specjalnym liście prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Lista lektur na ósme Narodowe Czytanie: "Dobra pani" - Eliza Orzeszkowa, "Dym" - Maria Konopnicka, "Katarynka" - Bolesław Prus, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") - Bruno Schulz, "Orka" - Władysław Stanisław Reymont, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." - Stefan Żeromski, "Sachem" - Henryk Sienkiewicz, "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") - Henryk Rzewuski.

Narodowemu Czytaniu w Ostrowi Mazowieckiej oprócz wspólnego czytania nowel i opowiadań towarzyszyć będą także inne atrakcje: pieczętowanie prywatnych egzemplarzy nowel okolicznościową pieczęcią przekazaną przez kancelarię prezydenta RP oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Impreza odbędzie się w sobotę 7 września w godzinach 11.00-14.00 w letnim ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. 11 Listopada.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja