Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


Uroczyste przekazanie kluczy do muzeum rtm. Witolda Pileckiego (zdjęcia, wideo)

Prace związane z budową pierwszego muzeum w Polsce rotmistrza Witolda Pileckiego dobiegły końca. Przedstawiciel wykonawcy przekazał klucze do nowo powstałej placówki muzealnej. W uroczystym zakończeniu inwestycji wziął udział m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

2019/10/muzeum-pileckich-jpg_5d9ae6b74cfa6

Na dziedzińcu placówki muzealnej mieszczącej się przy ulicy Warszawskiej w Ostrowi Mazowieckiej głos zabrał wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

- Długo musiał czekać rotmistrz na swoje pierwsze muzeum w Polsce, są izby pamięci, są już pomniki, są miejsca gdzie jest upamiętniany, ale swojego muzeum rotmistrz nie miał. Tu w czasie wojny schroniła się rodzina rotmistrza Pileckiego - Maria Pilecka z dziećmi. Cudem udało jej się uciec spod bolszewickiej okupacji, przyjechała tutaj do domu rodzinnego, tu także odwiedzał rodzinę Witold Pilecki. Będziemy tutaj mieli muzeum, które będzie miało walory edukacyjne, kulturotwórcze i tożsamościowe - mówił Piotr Gliński, wicepremier oraz jednocześnie minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Do zebranych na placu osób zwrócił się włodarz Ostrowi Mazowieckiej - Jerzy Bauer.

- Stoimy dzisiaj na tle zbudowanego muzeum. Mamy więc instytucję działającą, realizującą programy edukacyjne, do której wkrótce będziemy zapraszali nie tylko członków naszej lokalnej społeczności, ale wszystkich mieszkańców Polski i gości z zagranicy - dodał burmistrz Jerzy Bauer.

Następnie Konrad Trzeszczkowski, prezes zarządu ZKM-Asis Sp. z o.o. z Białegostoku, przekazał ministrowi Glińskiemu klucze do nowo powstałej placówki muzealnej. Ponadto wicepremier w towarzystwie m.in. burmistrza Jerzego Bauera zwiedził wybrane miejsca w obiekcie.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę 6 października. Cała inwestycja kosztowała 6 mln 73 tys. złotych.

Neonówka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja