Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


"Powstała, by żyć". Wystawa przed budynkiem elektrowni

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaprasza na oficjalne otwarcie wystawy pt. "Powstała, by żyć" oraz uroczystość przekazania sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej w Ostrowi Mazowieckiej z 1921 roku.

2019/11/elektrownia-muzeum-jpg_5dc12ac6ab76b Fot. archiwum organizatora

Celem wystawy "Powstała, by żyć" jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków - zarówno żołnierzy walczących pod znakiem Orła Białego na wielu frontach I wojny światowej, jak i polityków, działaczy społecznych, nauczycieli oraz twórców kultury.

- Ekspozycja opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego, kończącego I wojnę światową - wyjaśnia Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Na wystawie prezentowane będą archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

Uroczystość odbędzie się 8 listopada 2019 r. o godzinie 12.00 na placu przy ul. 11 listopada 7 przed budynkiem starej elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej.