Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


Treblinka w nowym miniserialu Netflixa. Poznaj historię Iwana Groźnego

Na popularnej platformie Netflix można już oglądać nowy miniserial pn. "Iwan Groźny z Treblinki". Produkcja opowiada o staruszku z Cleveland, który trafił przed izraelski sąd za zbrodnie jakich dokonał w nazistowskim obozie śmierci w Treblince (powiat ostrowski).

2019/11/iwan-grozny-treblinka-jpg_5dcd1d02a4099 Fot. kadr z miniserialu "Iwan Groźny z Treblinki"

Miniserial opowiada historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuka i podejmuje wątek jego powojennych procesów.

Netflix w swoim serialu próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy główny bohater naprawdę jest strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci znanym jako Iwan Groźny.

Serial wywołał sporo kontrowersji. W pierwszym odcinku dokumentu pokazano mapę, która prezentowała rozmieszczenie nazistowskich obozów śmierci. Problem polega na tym, że wykorzystano na niej obecne granice naszego kraju. Zabrakło nie tylko poprawnej mapy, ale również wyjaśnienia, że Polska była okupowana w tamtym czasie przez III Rzeszę. List do szefa Netflixa napisał w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki. Producent zapewnił, że przyjrzy się tej sprawie.

Zwiastun miniserialu dostępny jest w serwisie Filmweb.