Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, to schorzenie okulistyczne o dość tajemniczo brzmiącej nazwie. Na czym dokładnie polega? Kto jest najbardziej narażony na jego wystąpienie? Jak można je leczyć? Na te i inne pytania dotyczące AMD znajdziecie odpowiedź poniżej.

2019/12/oko-plamka-zolta-jpg_5de61892ec7e9

Co to takiego ta "plamka żółta"?
Pośrodku siatkówki, jednej z najważniejszych struktur w naszym oku, znajduje się małe, ale niezwykle ważne miejsce, które nazywamy plamką żółtą. Jest to obszar największego zagęszczenia światłoczułych komórek receptorowych narządu wzroku - tzw. czopków. Zawierają one żółty barwnik, co jest doskonale widoczne podczas badania dna oka (stąd właśnie wzięła się nazwa "plamka żółta"). Dzięki tej niepozornej strukturze możliwe jest ostre widzenie centralne i prawidłowe postrzeganie barw. Niestety, z biegiem czasu (szczególnie u osób starszych), może dojść do występowania zmian zanikowych siatkówki, często obejmujących również obszar plamki żółtej. Dzieje się tak najczęściej na skutek zaburzeń metabolicznych, a także gromadzenia się w tych komórkach szkodliwych produktów przemiany materii i wolnych rodników. Mówimy wtedy o zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD).

Obecnie rozróżnia się dwie postacie tego schorzenia:
- zanikową (suchą) - częstsza i łagodniejsza, jej ryzyko rośnie z wiekiem; objawy rozwijają się powoli. Jednak jeśli nie podejmie się leczenia, może spowodować poważne problemy ze wzrokiem,
- wysiękową (mokrą) - ma znacznie cięższy przebieg niż postać zanikowa; spotyka się ją nie tylko u seniorów, ale także u osób młodych. Może doprowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki i utraty bardzo znaczącej części pola widzenia - nawet w ciągu kilku dni! Dlatego postać ta wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej i jej leczeniu, odwiedź stronę Vidium Medica.

Skąd bierze się AMD?
Dokładne przyczyny zmian występujących w przebiegu zwyrodnienia plamki żółtej nie są jeszcze poznane. Zaobserwowano jednak, że niektóre czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Należą do nich m.in. zaawansowany wiek, palenie tytoniu, częsta ekspozycja na promieniowanie UV (np. na słońcu), czynniki genetyczne, a także nieodpowiednia dieta - uboga w antyoksydanty i bogata w cholesterol, tłuszcze nasycone oraz alkohol. Co ciekawe, odnotowano również większą predyspozycję do wystąpienia AMD u osób z niebieskimi tęczówkami. Jest to związane z mniejszą ilością barwnika - melaniny, a konkretnie jednej z jej form, zwanej eumelaniną - który ma działanie ochronne na komórki siatkówki. Niektóre schorzenia, takie jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy hiperlipidemia z wysokim poziomem cholesterolu również mogą wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia AMD.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Jednym z pierwszych symptomów AMD jest zaburzenie widzenia w ciemności. Ponadto, schorzenie manifestuje się zwykle następującymi objawami: spadek intensywności i bladość widzianych barw, utrudnione czytanie i rozróżnianie kształtów (szczególnie linii prostych), falowanie, zakrzywienie obrazu. W miarę postępu choroby może również dochodzić do stopniowej utraty pola widzenia, od jego środka w kierunku obwodowym. Charakterystyczną cechą jest też sporadyczne występowanie dni z lepszą jakością wzroku. Początkowo objawy AMD mogą nie być bardzo nasilone, jednak watro trzymać rękę na pulsie. Pojawienie się niepokojących symptomów powinno skłonić nas do wizyty u okulisty.

Zwyrodnienie plamki żółtej trzeba leczyć
Choć całkowite wyleczenie AMD nie jest możliwe, to jednak przy wczesnym wykryciu i podjęciu leczenia istnieje duża szansa, że uda się znacząco przyhamować rozwój schorzenia.

W zależności od postaci, AMD leczyć można na dwa sposoby:
- z użyciem lasera 2RT - w postaci suchej; jest to tzw. terapia odmładzająca siatkówkę; stosuje się laser nanosekundowy, którego zadaniem jest pobudzanie komórek siatkówki do regeneracji; zabieg jest całkowicie bezbolesny i bardzo skuteczny, a przy tym trwa tylko kilka minut,
- stosując iniekcje anty-VEGF - w postaci wysiękowej; wstrzykiwany do ciała szklistego preparat anty-VEGF hamuje nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych w siatkówce i umożliwia wchłanianie się przesięków.

Dodatkową opcją terapeutyczną jest stosowanie pomocy optycznych, takich jak np. okulary lupowe czy binokular do oglądania telewizji. Znacznie ułatwiają one normalne funkcjonowanie pacjentom z objawami AMD.

Dobra profilaktyka kluczem do sukcesu
Zanim jednak konieczne będzie leczenie, warto spróbować podjąć działania profilaktyczne, które zwiększą szansę na uniknięcie tego schorzenia w przyszłości. Nacisk kładzie się głównie na podjęcie odpowiedniej diety, która powinna polegać na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych, cholesterolu i alkoholu, przy jednoczesnym wzroście podaży przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Przeciwutleniaczami są m.in.: witaminy C i E, koenzym Q10 (obecny w mięsie niektórych ryb), a także luteina, którą możemy znaleźć w wielu warzywach. Poza tym, ważne jest również rzucenie palenia i ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Test Amslera - proste i szybkie badanie w kierunku AMD
Test Amslera to bardzo proste i szybkie badanie pomagające zdiagnozować AMD. Warto się z nim dobrze zapoznać, gdyż można przeprowadzić go samodzielnie, w warunkach domowych. Uzyskanie wyniku negatywnego świadczy o rozwijającym się AMD. Badanie polega na tym, że przy zasłoniętym jednym oku należy skupić wzrok na czarnym punkcie znajdującym się na specjalnym rysunku. Ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie spoglądać na boki – wypacza to bowiem wynik testu. W zależności od tego jak wówczas widzimy rysunek można stwierdzić, czy mamy do czynienia z AMD, czy nie. Następnie przeprowadzamy badanie na drugim oku. Osoby używające okularów do czytania nie zdejmują ich w trakcie wykonywania testu. Dokładną instrukcję wykonania testu Amslera, wraz z rysunkiem, znaleźć można tutaj.

Leczenia AMD, jak również doboru odpowiedniej pomocy optycznej możemy podjąć się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku - Vidium Medica. Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej.

Artykuł sponsorowany


Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.