Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Samorząd Mazowsza przeznaczy milion złotych na profilaktykę raka piersi. Z bezpłatnych badań skorzystają kobiety z województwa mazowieckiego

Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 1 mln zł na realizację programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego. Ze świadczeń będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 40 - 49 lat.

mammobus_03_01_17

Program będzie realizowany przez 4 lata i rozpocznie się w maju 2020 r.

- Nie bójmy się wykonywać mammografii. Jest ona badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezpiecznym. Badanie pozwala wykryć zmiany we wczesnym stadium ich rozwoju. Dlatego, już dzisiaj bardzo gorąco namawiam do udziału w nich. W ramach naszego programu, panie będą mogły bezpłatnie wykonać mammografię, skorzystać z edukacji zdrowotnej, w tym nauki samobadania piersi oraz z konsultacji lekarza specjalisty - podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Warunki uczestnictwa w programie

Ze świadczeń będą mogły skorzystać kobiety spełniające formalne warunki: wiek 40-49 lat i zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego. Dodatkowo powinien zostać spełniony jeden z czynników ryzyka: potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, obciążający wywiad rodzinny: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), wystąpienie w przeszłości innych nowotworów, potwierdzone dokumentacją medyczną, wystąpienie łagodnych zmiany w piersi przebiegające z obecnością rozrostu atypowego, gęstość tkanki gruczołowej. Z programu będą mogły skorzystać także kobiety, które otrzymały wcześniej pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia ww. czynnikami ryzyka.

Aktualnie w Polsce realizowany jest "Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi", do którego kwalifikują się kobiety w wieku 50-69 lat i finansowany ze środków NFZ. Samorządowy program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego to jego uzupełnienie.

Etapy realizacji programu

Kolejnym krokiem prowadzącym do wdrożenia programu będzie uwzględnienie uwag zawartych w opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ogłoszenie konkursu na wybór jego realizatorów. Planuje się, że od maja 2020 r. mieszkanki Mazowsza będą mogły zgłaszać się do wybranych podmiotów leczniczych, aby skorzystać z programu. Lista realizatorów opublikowana będzie na stronie www.mazovia.pl w zakładce "Zdrowie i polityka społeczna".


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.