Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Straż pożarna


11 mln złotych na zakup nowego sprzętu i remont strażnic OSP

Samorząd województwa mazowieckiego uruchomił dwa programy wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Mazowsza. Na ich realizację zostanie przeznaczonych 11 mln złotych. Środki będzie można przeznaczyć m.in. za zakup nowego sprzętu i remonty strażnic.

2019/04/woz-straz-jpg_5cb2f704b0f74

O środki z budżetu Mazowsza wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli ubiegać się od 3 lutego 2020 r. Nabór wniosków zakończy się 14 lutego.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu lokalnych społeczności odgrywają strażacy ochotnicy. To świetnie przeszkoleni i gotowi do poświęceń ludzie, dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie. Jednak w ich pracy oprócz wiedzy i siły liczy się też dobry, niezawodny sprzęt i solidna baza, w której stacjonują. Dlatego też wsparcie finansowe dla naszych mazowieckich OSP to już stała pozycja w budżecie województwa - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Maksymalna kwota dofinansowania na remont strażnic wynosi do 20 tys. zł, a na zakup wozów strażackich nawet 100 tys. zł. Samorząd gminy lub miasta może ubiegać się o wsparcie tylko dla jednej jednostki OSP.

- Wsparciem mogą być objęte jednostki OSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) oraz te, które pretendują do spełnienia warunków włączenia do tego systemu.To nie jedyna pomoc, jaką w tym roku mogą otrzymać strażacy ochotnicy. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył także dodatkowo 3 mln zł na modernizację strażnic OSP. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej - informuje rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wnioski należy składać osobiście lub wysłać pocztą na adres Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa lub ul. Skoczylasa 4, 03-464 Warszawa, z dopiskiem: "Wniosek OSP - 2020".