Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania - na czym to polega?

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania może okazać się dobrym pomysłem w przypadku osób, które chcą zaciągnąć zobowiązanie i nie mają wysokiej zdolności kredytowej, ale są właścicielami nieruchomości mogącej posłużyć jako zabezpieczenie.

2020/02/klucze-dom-jpg_5e3bff6e560e5

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać środki? Co trzeba dostarczyć do banku? Prezentujemy najważniejsze informacje o kredytach pod zastaw nieruchomości.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania - charakterystyka
Kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości to narzędzie finansowe, którego zabezpieczenie może stanowić zarówno mieszkanie, jak i dom, działka czy gospodarstwo rolne. Chociaż przez większość osób rozwiązanie to jest nazywane kredytem hipotecznym, tak naprawdę jest to pożyczka pod zastaw. Jej istota polega na tym, że klient po spełnieniu wymogów banku otrzymuje środki finansowe, a kredytodawca ustanawia na swoją rzecz hipotekę w księdze wieczystej danej nieruchomości. Obecnie można zaciągnąć kredyt na nawet 80 proc. wartości nieruchomości. Z uwagi na rosnące ceny mieszkań i domów jest to bardzo kusząca oferta. 

Kiedy warto wystąpić o kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości?
Kredyt pod zastaw to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które nie mają zdolności kredytowej, np. ze względu na niskie zarobki czy brak stałego miejsca zatrudnienia. Osoby, które osiągają dochody z prac dorywczych, często nie są dla banków wiarygodnymi klientami. O kredyt pod zastaw nieruchomości mogą też wystąpić klienci, które nie mają pozytywnej historii kredytowej, np. nigdy nie korzystali z kredytów lub pożyczek, lub w przeszłości mieli problem ze spłatą zobowiązań. Trzeba jednak uważać, bo osoby, których dane figurują na listach dłużników, mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu. Co ciekawe nie trzeba być właścicielem domu lub mieszkania, żeby otrzymać kredyt pod jego zastaw - zabezpieczenie kredytu może też stanowić nieruchomość, której właścicielem jest bliska osoba, np. ktoś z rodziny.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania - warunki
Żeby otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania lub domu należy najpierw udowodnić, że posiada się tytuł do danej nieruchomości, a także udokumentować zdolność kredytową. Wraz z wnioskiem o kredyt trzeba zatem przedstawić: akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie o zarobkach, umowę, na podstawie której osiąga się dochody (np. umowę o pracę).

Po sprawdzeniu dokumentów potwierdzających własność nieruchomości oraz określeniu zdolności kredytowej bank weryfikuje również historię kredytową, korzystając z danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) czy rejestrach dłużników.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego - na co można go przeznaczyć?
Środki otrzymane w ramach pożyczki pod zastaw nieruchomości można wydać na dowolny cel i nie trzeba przedstawiać dokumentów na potwierdzenie tego, co zostały przeznaczone. Pieniądze mogą przydać się przy zakupie nowego samochodu, remoncie mieszkania lub domu, a nawet być przeznaczone na sfinansowanie ślubu i wesela, wyjazd na egzotyczne wakacje lub zupełnie inny cel konsumpcyjny.

Dlaczego warto zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw?
Kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości jest rozwiązaniem tańszym niż kredyty gotówkowe - cechuje się nawet o połowę niższym oprocentowaniem. Ostateczny koszt zobowiązania zależy też oczywiście od innych czynników, np. okresu kredytowania, prowizji czy dodatkowego ubezpieczenia. Decydując się na pożyczkę pod zastaw mieszkania można też otrzymać zdecydowanie więcej pieniędzy - wszystko zależy od wartości nieruchomości. Luksusowy dom w prestiżowej dzielnicy może być wart nawet kilka milionów złotych, zatem kredyt zastaw w wysokości 80 proc. wartości będzie również bardzo wysoki.

Bezpieczny kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania
Chociaż pożyczki pod zastaw nieruchomości są bardzo kuszące, to jednak trzeba pamiętać o tym, że w przypadku kłopotów finansowych istnieje duże ryzyko utraty dachu nad głową. Kiedy przestaniemy spłacać zobowiązanie, bank może wystawić nieruchomość na licytację i zarządzić eksmisję dotychczasowych lokatorów. Zanim zatem podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego pod zastaw, dobrze się zastanów i rozważ wszystkie możliwe opcje.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.