Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Rada miasta odrzuciła podwyżki opłat za odpady komunalne (zdjęcia, wideo)

W sali konferencyjnej miejskiego ratusza podczas wczorajszej sesji dwudziestu radnych przegłosowało szereg uchwał. Oprócz przyjętych zmian w budżecie na rok 2020 rok radni odrzucili uchwałę dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.

2020/02/sesja-rady-miasta-jpg_5e3c074eab97a

Po otwarciu sesji, stwierdzeniu prawomocności obrad, radny Mieczysław Szymalski poruszył temat rozstrzygnięcia przez wojewodę mazowieckiego, dotyczącego unieważnienia uchwały dotyczącej zmian w dietach radnych z sesji rady miasta z dnia 18 grudnia 2019 roku.

- To radni kształtują w jaki sposób diety mają być wypłacane, według oceny naszego klubu, nie było istotnych naruszeń, które by naruszały prawo materialne jakim jest ustawa czy rozporządzenie. Związku z tym odnieśliśmy takie wrażenie że wojewoda, jako organ nadzoru, który powinien badać w zasadzie tylko zgodność z prawem, wkroczył w nasze kompetencje - tłumaczył Mieczysław Szymalski.

Radny złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczące rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego. Wniosek został odrzucony przy 10 głosach za jego podjęciem i 10 głosach przeciwnych. Radni jednak wprowadzili do obrad sesji punkt odnośnie zasad i wysokości otrzymywanych diet. Po przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, rada przystąpiła do podejmowania uchwał.

Pierwszą podejmowana uchwała dotyczyła wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkałych oraz ustalenia stawki tej opłaty oraz ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Projekt uchwały przewidywał dokonanie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, na podstawie ilości zużytej wody z danej nieruchomości. Zgodnie z projektem miano ustalić stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 7,50 zł za 1 m sześc. zużytej wody z danej nieruchomości i wprowadzić podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Wtedy stawka ta wynosiłaby 15,00 zł za 1 m sześc. zużytej wody z danej nieruchomości.

- W toku analiz doszliśmy do wniosku, że względnie uczciwym czy może najuczciwszym systemem jest powiązanie płacenia za odbiór odpadów z korzystaniem z wody. Jedni mogą uznać to rozwiązanie za dobre, inne za złe - jednak jest ono o tyle dobre, że generalnie wszyscy korzystamy z wody, a przy poborze opłaty za osobę, w oparciu o deklaracje liczby osób zamieszkujących w danym gospodarstwie, okazało się, że w Ostrowi jest 18 tys. osób, a nie 22500, jak wskazywałaby ewidencja. Doświadczenia innych samorządów są takie, że z roku na rok, a może nawet z miesiąca na miesiąc, znika nawet 40 proc. mieszkańców. Osoby, które jednak nie znikają, muszą zapłacić za tych, którzy zniknęli, a kontroli w tym zakresie po prostu nie ma. Tamten system w przełożeniu na mieszkańca może i jest bardzo dobry tylko mamy problem z weryfikacją liczby mieszkających, natomiast system poboru wody jest na tyle szczelny, i każdy z nas po prostu płaci, bo ma licznik, że łatwo jest to zweryfikować - tłumaczył burmistrz miasta Jerzy Bauer.

Większość radnych wyraziło sprzeciw przeciwko takiemu rozwiązaniu sytuacji, w obawie o zbyt duże naruszenie budżetu domowego mieszkańców, oraz gwałtowne wprowadzenie wysokich podwyżek cen.

- Ja posłużę się swoim rozliczeniem. Moja rodzina, 2-osobowa, bo mieszkamy z żoną, do tej pory płaciła 26 złotych, teraz, obliczając metry, będziemy płacili 55 złotych, to 120 proc. więcej. Na własnym przykładzie podałem, jak będzie wyglądała ta podwyżka, już nie mówiąc o tych gospodarstwach, gdzie ludzie mają ogrody, będą je podlewać i będą musieli płacić 300 proc. więcej - mówił radny Stanisław Dylewski.

- System powinien być przewidywalny, czyli po prostu nie powinniśmy zaskakiwać ludzi tak dużymi obciążeniami, które ich czekają. Druga sprawa jest taka, że co byśmy nie zrobili, jaki system byśmy nie wymyślili mamy do zapłacenia 5 mln 386 tys. złotych - mówił radny Krzysztof Laska. - Na dzień dzisiejszy proponuję panu burmistrzowi, aby jeszcze raz przemyśleć ten system, żeby on był jak najbardziej przewidywalny i sprawiedliwy - dodał wiceprzewodniczący.

Ostatecznie uchwała dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty została odrzucona przy jednym głosie za jej podjęciem, 9 głosach wstrzymujących się i 10 głosach przeciwnych.

Następnie radni obradowali nad zmianami w uchwale budżetowej na 2020 r., zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2020-2030 oraz w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w 2020 roku. Uchwały zostały przyjęte przez aklamację, a radni wyrazili aprobatę dotyczącą zmian w budżecie.

Rada miasta jednogłośnie przyjęła również uchwały dotyczące: zawarcia porozumienia z powiatem ostrowskim na wspólne finansowanie zadania pod nazwą "Modernizacja stadionu miejskiego, przyjęcia pomocy finansowej od powiatu ostrowskiego na realizację zadania pod nazwą "Modernizacja stadionu miejskiego, wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, zaliczenia niektórych dróg miasta Ostrów Mazowiecka do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu, przedłużenia ulicy na terenie miasta Ostrów Mazowiecka, przystąpienia miasta Ostrów Mazowiecka do realizacji programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2019-2020, upoważnienia dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej do prowadzenia postępowania i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących świadczeń materialnych o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka, upoważnienia dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej dotyczących dodatku energetycznego, określenia średniej ceny jednostki paliwa w mieście Ostrów Mazowiecka na rok szkolny 2019/2020, powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławnika oraz zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji informacji o kandydatach na ławnika.

Ostatnie trzy podejmowane uchwały dotyczyły zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Miasta Ostrów Mazowiecka na 2020 r., powołania członka komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka oraz ustalenia zasad i wysokości przysługujących diet radnym. Rada miasta zatwierdziła plany pracy komisji stałych przy 17 głosach za jej podjęciem, 1 głosem przeciwnym i 2 głosami wstrzymującymi. Radni jednogłośnie powołali nowego członka komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka - Michała Kacprzaka.

Rada miasta podejmując ostatnią uchwałę dotyczącą przysługujących im diet. Rada miasta przyjęła nowe zasady i wysokość przysługujących im diet przy 11 głosach za jej podjęciem i 9 głosach wstrzymujących. Po wolnych wnioskach i sprawach różnych, odbyło się uroczyste zakończenie obrad sesji.

XIII sesja rady miasta odbyła się, w środę 5 lutego br., w sali konferencyjnej miejskiego ratusza.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Rada miasta odrzuciła podwyżki opłat za odpady komunalne (zdjęcia, wideo)

1/38
2/38
3/38
4/38
5/38
6/38
7/38
8/38
9/38
10/38
11/38
12/38

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama