Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


Projekcja filmu pt. "Zapora" w ramach Przystanku Historia

W budynku starej elektrowni w ramach Przystanku Historia, ostrowska młodzież obejrzała film pt. "Zapora". Film opowiada o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego - majorze Hieronimie Dekutowskim.

2020/03/projekcja-filmu-przystanek-historia-jpg_5e5fa74faa214 Fot. archiwum organizatora

Przed projekcją, młodzież wysłuchała Andrzeja Kryńskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, który wygłosił krótki wykład na temat żołnierzy wyklętych oraz majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory".

Film, który opowiada o majorze Hieronimie Dekutowskim, składa się z zebranych w całość wspomnieniach i historiach dotyczących majora "Zapory" opowiadane przez jego podkomendnych, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Liczne fotografie, dokumenty i animacje przedstawiają najważniejsze akcje "Zaporczyków". Major Hieronim Dekutowski został skazany na wieczną niepamięć, podobnie jak inni żołnierze wyklęci.

Kolejne spotkanie w ramach Przystanku Historia, organizowanego przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, odbyło się w środę 26 lutego br.