Opublikowano

Dziś piątek trzynastego. Wierzymmy w przesądy? (wideo)

Dziś wypada pierwszy w tym roku piątek trzynastego. Z feralnym dniem będziemy się musieli zmierzyć w tym roku jeszcze jeden raz - w listopadzi

Dziś wypada pierwszy w tym roku piątek trzynastego. Z feralnym dniem będziemy się musieli zmierzyć w tym roku jeszcze jeden raz - w listopadzie. Czy nadal wierzymy w przesądy równie silnie jak przed laty? Kto obawia się piątku trzynastego, a kto uważa to za zbędne zabobony? Skąd przeświadczenie o feralności tego dnia?

Pech przypisywany jest trzynastce już od czasów starożytnych. Wielcy astronomowie już wtedy przypisywali konkretnym liczbom rozmaite znaczenia. Liczby potrafią też wywołać silne skojarzenia - pozytywne lub negatywne.

Niestety, trzynastka nie kojarzy się zbyt dobrze. Najczęściej wywołują to skojarzenia z różnymi faktami, datami czy wydarzeniami. W wielu kulturach trzynastka pojawia się w obecności śmierci czy szatana - w chrześcijaństwie, jako trzynasta księga Apokalipsy św. Jana, opisująca wizję bestii, ucieleśnienie zła. Jako trzynasty traktowany jest też Judasz, zdradziecki apostoł Jezusa. W mitologii egipskiej trzynastce przypisano kartę śmierci w Tarocie. Także mitologia nordycka opowiada o 13 gościu uczty - Lokim - bogu oszustwa, który doprowadził do zabójstwa Baldura. Do pechowego piątku trzynastego nawiązują też różne filmy, szczególnie horrory, a także daty nieszczęśliwych wypadków - np. katastrofa lotnicza w Andach.

A przecież trzynastka może się też kojarzyć dobrze, np. z trzynastą wypłatą. Także piątek pechowym nie powinien być, bo współcześnie to przecież długo wyczekiwany przez wszystkich początek weekendu i odpoczynku po całym tygodniu pracy. Przecież, jak głoszą słowa piosenki Kasi Sobczyk: Trzynastego wszystko zdarzyć się może. Trzynastego świat w różowym kolorze. Trzynastego nie smucą mnie łzy. Trzynastego piękniejsze mam sny.

Kolejny piątek trzynastego wypada 13 listopada 2020 roku. Więcej na temat historii przesądów dotyczących tej daty w filmie pt. "Klątwa piątku trzynastego".

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz