Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


UOKiK kontroluje ceny żywności

Nieuczciwi przedsiębiorcy i sieci handlowe mogą podnosić ceny podstawowych produktów, wykorzystując epidemię oraz strach ludzi. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że prowadzona jest akcja kontroli cen w internecie. Doprowadzono już do tego, że wiele produktów wycofano ze sprzedaży.

2020/03/sklep-zakupy-jpg_5e747913d9cf0

Obserwowany wzrost cen zaczął niepokoić klientów, jednak z uwagi na trudny czas oraz niepewną przyszłość w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią, większość osób nabywało produkty, mimo znacznego zwiększenia ich ceny. 

- Docierały do nas sygnały o wzroście cen, więc podjęliśmy natychmiastowe działania. Doprowadziliśmy do wycofania wielu ofert w internecie, a od poniedziałku kontrolujemy ceny. W sklepach internetowych i - przy wsparciu Inspekcji Handlowej - w tradycyjnych - napisał na Twiterze prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Od kilku dni przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów działalność rozpoczął specjalny zespół, który m.in. monitoruje ceny żywności i produktów higienicznych w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. W skład zespołu wchodzą pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.

Dodatkowo, dzięki współpracy z Allegro, udało się wyeliminowano kilkadziesiąt tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Urząd nie wyklucza, że powstanie specustawa, która ukróci nieuczciwe praktyki i wykorzystywanie strachu przed choroba do zawyżania cen.

źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP)