Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Nie możesz kupić żelu lub płynu do odkażania? Zrób je samodzielnie w domu (wideo)

W aptekach i drogeriach nadal brakuje zeli antybakteryjnych i płynów do dezynfekcji. Rząd zapowiadał, że niebawem płyny takie będą dostępne na stacjach paliw Orlen. Warto jednak pamiętać, że płyn do odkażania czy żel do rąk możemy zrobić sami. Różnymi przepisami dzielą się internauci.

2020/03/zel-kobieta-jpg_5e74e768c188a

Do przyrządzenia płynu do dezynfekcji rąk potrzebne są niedrogie i łatwo dostępne składniki: alkohol etylowy lub izopropanol, gliceryna oraz woda destylowana. Przepis podali naukowcy z Uniwersytetu Ślaskiego.

Wystarczy do dziesięciolitrowego baniaka wlać 8,3 litra etanolu lub 7,5 litra izopropanolu. Następnie dodać do tego należy 417 ml trzyprocentowej wody utlenionej i 145 ml gliceryny. Pojemnik dopełnia się wodą destylowaną i gotowe. Przygotowany produkt przelać do butelek z rozpylaczem.

Inne, równie skuteczne przepisy znajdziemy na wielu stronach internetowych. Jednym z prostszych produktów będzie żel na bazie alkoholu, żelu aloesowego i olejków eterycznych. Będzie skutecznie zabijał zarazki, a przy tym ładnie pachniał.

Proporcje: 30 ml spirytusu, 20 ml żelu aloesowego oraz kilkanaście kropli wybranych olejków eterycznych, które także wykazują działania bakteriobójcze np. olejki z drzewa herbacianego, oregano, eukaliptusa czy tymianku, dobre będą także lawendowy, cynamonowy, pomarańczowy. Do produktu można też dodać zawartość kapsułek witaminowych np. A+E. Wymieszać i gotowe.

Wiele przepisów znajdziesz także na kanale YouTube.