Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Zdrowie


Blisko 930 chorych. Rząd wprowadził nowe restrykcje

Mamy już 927 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, dwanaście osób zmarło. Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu wychodzenia z domu, z wyjątkiem wyjścia do pracy, sklepu, apteki czy do lekarza. Szkoły będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Nie będzie też zajęć na uczelniach.

2020/03/koronawirus-autobus-jpg_5e7b1dd81ed71

- Mamy 26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego i lubelskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. małopolskiego - podało dziś rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia poinformował też o zgonie dwóch osób.

- W szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyzna, którzy mieli choroby towarzyszące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 927/12 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - poinformowało MZ.

Rząd wprowadził nowe restrykcje w przemieszczaniu się. Mamy maksymalnie ograniczyć naszą aktywność, a wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłożyć na później.

Dodatkowe ograniczenia (obowiązujące do 11 kwietnia włącznie):
- nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego,
- będzie można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. (co ważne przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób, obostrzenie to nie dotyczy rodzin),
- w autobusie powinno być tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących,
- obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń - chyba że z najbliższymi,
- w nabożeństwie lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.