Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Płyny do dezynfekcji już dostępne. Czy produkty są w powiecie ostrowskim?

Do polskich aptek miał trafić płyn antybakteryjny wyprodukowany przez Polfę Tarchomin na zlecenie rządu. Dodatkowo apteki i przychodnie w całym kraju bezpłatnie otrzymają płyn na własny użytek. Czy środek odkażający jest dostępny także w powiecie ostrowskim?

2020/03/koronawirus-dezynfekcja-rak-czystosc-jpg_5e7cbc187c264

Na początku marca strona rządowa zleciła Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków do dezynfekcji, aby w związku z koronawirusem zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na płyny antybakteryjne.

Warszawska Polfa Tarchomin opracowała dwa produkty: płyn antybakteryjny Trisept Max w 30-mililitrowym opakowaniu (również w opakowaniu 5 litrów) oraz płyn do dezynfekcji pomieszczeń w 5-litrowym pojemniku - Dezynmax. Zakład pracuje przy produkcji płynu na trzy zmiany. Do tej pory wyprodukował ponad 600 tys. litrów płynu.

Jak poinformował PAP Mateusz Czerniawski z Polfy Tarchomin, w zeszłym tygodniu spółka rozpoczęła wysyłkę płynu Trisept Max do hurtowni, skąd mogą je zamawiać apteki do sprzedaży klientom indywidualnym. Od czwartku 19 marca produkt jest też bezpłatnie przekazywany do aptek i placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej na potrzeby farmaceutów i pracowników medycznych.

Płyn wirusobójczy produkuje też w swoim zakładzie w Jedliczu na Podkarpaciu Orlen Oil - spółka należąca do PKN Orlen. We wtorek 17 marca prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiadał, że w marcu wyprodukowanych ma być 2,5 mln litrów płynu wirusobójczego, a w kwietniu - 4,5 mln litrów.

Produkcję płynu do dezynfekcji rąk rozpoczął też koncern KGHM Polska Miedź. Płyn ma trafić do szpitali, urzędów i firm.

Czy środki są już dostępne w powiecie ostrowskim? Zachęcamy do dzielenie się spostrzeżeniami.

źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP)