Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Zdrowie


Minister zdrowia: "Przebieg epidemii w Polsce, zależy od nas samych"

Minister Zdrowia zapytany przez dziennikarza portalu gazeta.pl, czy może zapewnić, że w Polsce nie powtórzy się sytuacja z Włoch czy Hiszpanii, odpowiedział, że nie może złożyć takiej deklaracji. Ponadto stwierdził, że "przebieg epidemii, zależy od nas".

2020/03/koronawirus-test-jpg_5e7dbf444d44c

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że Włochy i Hiszpania to bogate kraje, które miały bardzo dużo sprzętu medycznego. Jednak poprzez zlekceważenie przez społeczeństwo zaleceń, by zostać w domu, sytuacja wymknęła się spod kontroli.

- Jeśli zachowamy dyscyplinę, będziemy w domu, nie będziemy spotykali się bez uzasadnionej potrzeby, będziemy zachowywać się solidarnie, oczywiście żadnej gwarancji nie mogę dać, ale wtedy mamy szansę spłaszczyć tę krzywą na tyle, żeby każdy pacjent miał szanse na leczenie - stwierdził minister Łukasz Szumowski.

Dziennikarz serwisu zapytał się też, kiedy można spodziewać się apogeum zachorowań.

- Patrząc na wykresy przebiegu epidemii w innych krajach, to mogą być to tygodnie. Wiemy też, że są różne przebiegi epidemii. Jest japońska krzywa, gdzie krzywą udało się spłaszczyć, ale i krzywa hiszpańska czy włoska, gdzie poszybowała niemal pionowo - odpowiedział minister zdrowia. - Kiedy będzie szczyt zachorowań, to naprawdę zależy od nas, od Polaków - dodał.

Całość wywiadu można obejrzeć na stronie www.gazeta.pl.