Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Czarny scenariusz w Polsce się ziści? Musimy zachować ostrożność

Minister zdrowia ostrzega, że jeśli Polacy nie zachowają należytej ostrożności i nie będą przestrzegać restrykcyjne wprowadzonych zasad bezpieczeństwa, to możemy się spodziewać, że czarny scenariusz rozwoju epidemii z południa Europy może mieć miejsce i w naszym kraju.

2020/03/koronawirus-swiat-jpg_5e7dda63a333b

Wszystko zależy od postawy obywateli i tego, czy Polacy zachowają się odpowiedzialnie i pozostaną w domach. Minister zaznaczył też, że to dopiero początek walki z epidemią.

- To naprawdę nie zależy od tego, czy medycy będą najsprawniejsi, czy będą świetnie działali. Jeżeli my nie zachowamy się przyzwoicie, siedząc po prostu w domu, to taki scenariusz może mieć miejsce. To wszystko zależy od nas. Naprawdę. Parafrazując wypowiedzi historyczne, to nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku, to jest naprawdę początek działań, początek naszej walki - mówił minister w rozmowie z dziennikarzami.

Szumowski odniósł też do tematu testów oraz prowadzonych statystyk. Jego zdaniem Polska, na tle innych krajów, jeśli chodzi o przeprowadzane badania, wypada całkiem nieźle. Powiedział też, że nieprawdą jest, jakoby w szpitalach brakowało miejsc. Największy problem, jak ocenił minister, stanowią braki w środkach ochrony osobistej.

- W Polsce mamy jeszcze moce przerobowe, mamy wolne łóżka w tych szpitalach, ale czego brakuje w Polsce to na pewno środków ochrony osobistej w szpitalach niezakaźnych. Liczę na to, że w przeciągu tygodnia, dwóch ta rodzima produkcja będzie zaspokajała nasze potrzeby w istotny sposób - dodał.

Stanowczo zaznaczył tez, że podawane przez niego dane są prawdziwe.

- Jeżeli macie wątpliwości co do mojej wypowiedzi, to proszę o konkrety, dane. Staram się mówić jak jest. Jeśli mówię, że rozdysponowaliśmy 100 tys. testów PCR, już mamy w tej chwili ponad 40 laboratoriów, to tak jest. Jeżeli mówię, że mamy wykonywanych  ponad 3 tys. testów, to tak jest. Najgorsze co można zrobić w sytuacji stresu, zagrożenia, to dawać poczucie ludziom, że ktoś ich zwodzi, że ktoś coś zataja. Nie robiłem tego i tego robić nie będę - dodał minister Szumowski.

Minister nie odpowiedział jednak jednoznacznie na pomysł przesunięcia majowych wyborów prezydenckich. Przyznał, że warto jeszcze z oceną zaczekać.

źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP)