Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Opieka paliatywna. Na czym polega i kiedy trzeba z niej skorzystać?

Opieka paliatywna ma na celu zapewnienie pacjentom jak najwyższej jakości życia w terminalnym stadium choroby. Można się o nią starać po zakończeniu leczenia przyczynowego i uzyskaniu skierowania od lekarza prowadzącego. W naszym kraju ten rodzaj opieki jest zapewniany przez hospicja zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i w domu chorego. W wielu przypadkach jest to świadczenie refundowane przez NFZ. Ponieważ po tego rodzaju pomoc sięga się w sytuacji krytycznej, warto wiedzieć, na czym polega opieka paliatywna i czego można się spodziewać po jej przyznaniu.

2020/08/opieka-paliatywna-jpg_5f44f54559b9a

Jaki jest cel opieki paliatywnej?

Medycyna paliatywna skupia się na potrzebach pacjentów chorych na przewlekłe, postępujące, nieuleczalne choroby. Opiekę paliatywną można wdrożyć dopiero wtedy, kiedy leczenie przyczynowe nie przynosi już żadnych efektów, a choroba utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta. U schyłku życia chorzy skarżą się zwykle nie tylko na ból fizyczny. Ich cierpienie mogą potęgować także nudności, trudności z oddychaniem, zaburzenia snu, brak apetytu i zaparcia. Dolegliwościom fizycznym towarzyszy często dojmujący lęk. Z tego względu medycyna paliatywna musi obejmować działania interdyscyplinarne, by skutecznie poprawiać komfort życia chorego.

Działalność hospicyjna została zapoczątkowana przez Cicely Saunders, która opracowała początkowe założenia współczesnej medycyny paliatywnej. Kierowana głęboką empatią dla osób umierających w 1967 roku założyła Hospicjum Św. Krzysztofa w Londynie, w którym podopieczni byli traktowani z pełnym szacunkiem, troskliwością i łagodnością. W ten sposób londyńska lekarka przyczyniła się do poprawy sytuacji ludzi chorych na śmiertelne choroby i zapoczątkowała ruch hospicyjny, który trwa w swoich założeniach do dziś.

W jaki sposób realizuje się cele medycyny paliatywnej w hospicjum?

W opiece paliatywnej liczy się nie tylko odpowiednia podaż leków przeciwbólowych. Zespół medyczny skupia swoje wysiłki na zapobieganiu powikłaniom i zapewnieniu chorym jak najlepszych warunków życia. Podopieczni hospicjum mogą liczyć na pomoc lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w zagadnieniach medycyny paliatywnej. Hospicja zapewniają także opiekę rehabilitanta, który pomaga utrzymać chorych w jak największej sprawności i zapobiega dolegliwościom spowodowanym przez ewentualne ograniczenia ruchowe.

W hospicjach nie można uleczyć choroby. Można jednak z powodzeniem wzmocnić umysł i duszę. Wykwalifikowani psychologowie przeprowadzają z chorymi długie rozmowy, pomagając im przejść przez kolejne fazy godzenia się z umieraniem. Osoby wierzące mogą także liczyć na wsparcie duchownych, jednak z definicji hospicja nie narzucają takiej pomocy i zostawiają ją jako opcję dla chętnych. Do ośrodków hospicyjnych przychodzą też wolontariusze, którzy spędzają czas z pacjentami w sposób dostosowany do ich możliwości. Jest to ważne szczególnie dla osób samotnych, które nie mogą liczyć na częste odwiedziny rodziny i znajomych.

Opieka paliatywna dotyczy zarówno chorego, jak i jego rodziny.

Medycyna paliatywna zakłada, że kiedy umiera człowiek, pomocy potrzebuje cała jego rodzina. Choć w centrum uwagi zawsze znajduje się pacjent, także jego bliscy mogą liczyć na pomoc psychologa i wolontariuszy. Opieka hospicjum nie ustaje w związku z tym w chwili śmierci chorego, lecz trwa również podczas okresu żałoby.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.