Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Nużyca - przeczytaj, co warto o niej wiedzieć

Nużyca jest chorobą wywoływaną przez niewielkie pasożyty - nużeńce. Roztocza te bytują w gruczołach łojowych oraz torebkach włosowych i przyczyniają się do niemałego spustoszenia na skórze. Nużyca może dawać objawy podobne do innych schorzeń, dlatego często jest mylona np. z trądzikiem różowatym lub pospolitym, zapaleniem spojówek czy nawet łuszczycą. Jak objawia się nużyca u ludzi? Czym jest nużyca oka? Jakie leczenie należy wprowadzić? Sprawdź w poniższym artykule.

Nużyca - objawy, które powinny nas zaniepokoić

Nużyca objawy może dawać bardzo zróżnicowane. Jako że jest to choroba często mylona z innymi schorzeniami, pierwszym krokiem przed podjęciem działań, prowadzących do jej wyleczenia, powinna być wizyta u lekarza i postawienie diagnozy. Symptomy, które są charakterystyczne dla tej dermatozy przedstawia poniższa tabela:

Objaw Nużyca - specyfika symptomów
Pieczenie i łzawienie oczu Nużyca oka zwykle umiejscowiona jest na krawędziach powiek. Stają się zaczerwienione, opuchnięte i wysuszone. Przypomina to zapalenie spojówek. Oprócz tego często dochodzi do infekcji bakteryjnych w okolicach oczu, skutkiem czego może być jęczmień.
Świąd Objawem charakterystycznym dla nużycy jest swędzenie. Pojawia się w związku z przesuszeniem cery. Niekiedy skóra może pękać i być bolesna w dotyku. Ponadto świąd wymusza drapanie się, co powoduje powstawanie uszkodzeń naskórka. A to pogarsza stan skóry i stwarza warunki idealne dla bytowania bakterii i pasożytów.
Łuszczenie Nużyca prowadzi do silnego przesuszenia, rogowacenia i łuszczenia się naskórka. Mogą pojawiać się rany, które trudno się goją.
Wypryski i stany zapalne Wskutek bytowania pasożytów często dochodzi do zanieczyszczenia i zapchania porów. Zmiany mogą przypominać trądzik i występować pod postacią podskórnych guzków lub wyprysków najczęściej umiejscowionych na twarzy i wzdłuż linii włosów.
Podrażnienie mieszków włosowych Nużeńce żywią się łojem i komórkami nabłonka. Bytują w mieszkach włosowych, na skutek czego może dochodzić do nadprodukcji łoju, zapalenia mieszków włosowych, a nawet łojotokowego zapalenia skóry.

Nużyca w niektórych przypadkach przyjmuje formę bezobjawową. Można wtedy zauważyć zaledwie lekko wysuszoną skórę - najczęściej w okolicy oczu. Mimo że choroba nie daje objawów, to może dojść do zarażenia się innych osób, z najbliższego otoczenia zakażonego.

U mnie nużyca wywołuje silne podrażnienia i zaczerwienienia skóry, przez co wyglądam i czuję się gorzej. Pomaga mi stosowanie do codziennej pielęgnacji kosmetyków Odexim. Cera po nich już nie swędzi i nie piecze. A twarz prezentuje się o wiele lepiej - mówi pani Katarzyna z Białegostoku

Nużyca - jakie są przyczyny i jak może dojść do zakażenia?

2020/10/nuzyca-png_5f8546e11e68a

Nużyca wywoływana jest przez niewielkie pasożyty, które bytują w gruczołach łojowych i odżywiają się produkowaną przez nie wydzieliną. Najczęściej objawy pojawiają się w okolicach nosa, brody, w kącikach ust i na powiekach (oraz na rzęsach i w brwiach). Niekiedy nużeńce bytują też w innych częściach ciała - na stopach, dłoniach, w okolicach intymnych.

Przyczyną choroby jest pośredni lub bezpośredni kontakt z zarażonym. Pasożyty mogą przenosić się poprzez przedmioty do higieny osobistej: ręczniki, szczotki do włosów lub akcesoria do makijażu. Ryzyko zarażenia występuje zwłaszcza w takich miejscach jak zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne. Aby zminimalizować szanse zarażenia należy dbać o higienę osobistą i korzystać z usług jedynie sprawdzonych salonów.

W moim przypadku nużyca powoduje uciążliwe krostki i świąd. W trakcie leczenia bardzo dbam o higienę osobistą. A dodatkowo stosuję specjalistyczne dermokosmetyki Odexim. Preparaty te błyskawicznie poprawiają komfort skóry, a także przyśpieszają leczenie . Płyn Odexim idealnie sprawdza się do codziennego oczyszczania skóry, zaś kremy doskonale pielęgnują cerę i przyjemnie łagodzą objawy nużycy - mówi pani Agnieszka z Wrocławia

Nużyca - jak pokonać tę chorobę?

Demodekoza (tak inaczej nazywa się nużycę) nie jest chorobą łatwą do wyleczenia. Zwykle wymaga długotrwałego i wielopoziomowego leczenia. W przypadku dermatozy, jaką jest nużyca, leczenie zawsze powinno być poprzedzone wizytą u lekarza, w celu potwierdzenia diagnozy i wdrożenia odpowiednich leków. Jeżeli nużeniec obejmuje okolice oczu najczęściej przepisywane są maści oczne recepturowe. Ważnym elementem są również kąpiele np. z użyciem mydła z heksachlorobenzenem i składnikami bakteriobójczymi. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zwalczanie nużycy może potrwać nawet kilka miesięcy. W procesie leczenia bardzo dużą rolę odgrywają dermokosmetyki. Dobrze jest świadomie wybierać preparaty do pielęgnacji i czytać ich składy w poszukiwaniu naturalnych ekstraktów, a także kwasów o działaniu złuszczającym.

Na nużycę stosuj dermokosmetyki Odexim

2020/10/odexim-zestaw-kopia-jpg_5f85473eaca47

Dermokosmetyki marki Odexim to skuteczna pomoc w walce z chorobą skóry, jaką jest nużyca. Zestaw zawiera cztery dermokosmetyki: płyn oczyszczający, krem na rano, krem na dzień oraz pastę na noc. Dzięki temu zapewnia kompleksową pielęgnację i ochronę przed skutkami bytowania na skórze nużeńców, przez całą dobę. Dermokosmetyki Odexim cechują się formułami, opartymi na składnikach pochodzenia naturalnego. Ich starannie opracowane składy mają właściwości:

  • silnie nawilżające - które odpowiadają za nawodnienie skóry i przyśpieszają jej regenerację,
  • kojące i łagodzące - uśmierzają świąd i tkliwość skóry,
  • przeciwbakteryjne - hamują rozwój bakterii i przetłuszczanie się skóry, oraz pozwalają szybciej zwalczać krostki i grudki,
  • przeciwzapalne - pomagają pozbyć się zmian zapalnych, które bardzo często pojawiają się przy nużycy,
  • delikatnie złuszczające - służą usuwaniu zrogowaciałej warstwy naskórka i pozwalają składnikom aktywnym lepiej wnikać w głąb skóry.

2020/10/urbanowicz-kosmetolog-kopia-jpg_5f85474f8ab91

Zaletą kosmetyków na nużycę Odexim jest wysoka zawartość naturalnych substancji aktywnych oraz brak chemicznych dodatków, mogących podrażniać skórę. Cała gama preparatów Odexim, zapewni cerze kompleksowe działanie: przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące i pielęgnacyjne - mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Nużyca u człowieka jest chorobą uciążliwą i wymagającą długotrwałego leczenia. Wywoływana jest przez pasożyty - nużeńce, do zakażenia którymi może dojść poprzez kontakt z osobą zarażoną. Leczenie powinno rozpocząć się od wizyty u lekarza i stosowania przepisanych przez niego maści lub doustnych leków. Ponadto powinno się zachować ścisłą higienę, regularnie prać pościel oraz używać jednorazowych ręczników. Dodatkowo przy nużycy warto stosować odpowiednie kosmetyki - o naturalnym składzie i szerokim działaniu: przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, złuszczającym i silnie nawilżającym.

FAQ - pytania i odpowiedzi

  1. Jak objawia się nużyca?
    W niektórych przypadkach nużyca przebiega bezobjawowo. U większości chorych natomiast pojawiają się takie symptomy jak: rumień na twarzy, zaskórniki, grudki, wzmożona keratynizacja naskórka (łuszczenie się skóry, widoczne suche skórki). Często występuje również świąd oraz stan zapalny mieszków włosowych. Aby zwalczyć chorobę trzeba podjąć leczenie farmakologiczne. Dodatkowo warto stosować specjalistyczne dermokosmetyki Odexim, które skutecznie łagodzą objawy, szybko przynosząc ulgę zaczerwienionej i swędzącej skórze.
  2. Co powoduje nużycę?
    Nużyca jest wywoływana przez pasożytnicze roztocza z rodzaju Demodex (choroba występuje w literaturze również pod nazwą demodekoza). Nużeniec ludzki ma długość 0,3-0,4 mm i bytuje na skórze, wzdłuż linii włosów, w torebkach włosowych i gruczołach łojowych. Żywi się łojem, komórkami nabłonka i przesączem krwi.
  3. Co robić, by zapobiec zakażeniu nużycą?
    Należy pamiętać, by korzystać jedynie ze sprawdzonych salonów kosmetycznych i fryzjerskich, które stosują się do zasady sterylizacji narzędzi i zmiany ręczników po każdym kliencie, albo używają ich jednorazowych zamienników. Ponadto trzeba systematycznie dbać o higienę i nie współdzielić takich osobistych przedmiotów jak właśnie ręczniki czy przybory do makijażu.

Bibliografia

1. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D, Grabarek B., Jasik K., Demodekoza, czyli prawdziwe oblicze nużeńców, "Polish Journal of Cosmetology", 20(2), 2017

2. Niedźwiedź M., Skibińska M.., Demodekoza u pacjentów z obniżonym poziomem odporności, "Forum Dermatologicum", tom 5, nr 4, 2019

3. Raszeja-Kotelba B, Jenerowicz D, Izdebska J.N., Bowszyc-Dmochowska M, Tomczak M, Dembińska M., Niektóre aspekty zakażenia skóry nużeńcem ludzkim, "Wiadomości Parazytologiczne", vol. 50, 2004

4. Wesołowska M., Baran W., Szepietowski J., Hirschberg L., Jankowski S, Demodekoza u ludzi jako aktualny problem w dermatologii, "Wiadomości Parazytologiczne", Tom 51, Zeszyt 3, 2005

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.