Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Kurczak - najpopularniejszy drób na naszych stołach

Na naszych stolach nie ma bardziej popularnego mięsa drobiowego, niż to pochodzące od kurczaków (nie mylić z kurami!). Zdetronizowało ono wieprzowinę i daleko w tyle pozostawiło pozostały drób. Chętnie jedzą je wszyscy, niezależnie od grupy wiekowej czy zasobności portfela. Chociaż nie narzekający na brak gotówki smakosze wybierają raczej po kurczaki zagrodowe i z hodowli ekologicznych. Sięgamy po nie kierując się ceną, ale także mnogością przepisów, z których wiele jest naprawdę łatwych do przygotowania, oraz szybkością, z jaką danie można przyrządzić.

2020/11/kurczak-jpg_5fc110bd8345d

Kurczak pieczony w całości

Ten sposób przygotowywania kurczaka nie należy do zbyt popularnych - a szkoda. Pieczenie w całości dla wielu osób kojarzy się z wyższą szkołą jazdy, koniecznością doglądania potrawy, zachowania większej staranności. Tymczasem wcale tak nie musi być. Pieczenie kurczaka może być dosłownie samoobsługowe, chociaż samo przygotowanie do niego - już niekoniecznie. Mięso bowiem wypada odpowiednio zamarynować, by zyskało bardziej wyrazisty i ciekawy smak. Marynaty mogą być przeróżne, chociaż najczęstsze są te klasyczne, bazujące na majeranku, tymianku, musztardzie, czosnku. Jedynie konieczność zamarynowania mięsa sprawia, że ciężko przyrządzić go błyskawicznie. Jednak naprawdę warto uczynić z niego element niedzielnego obiadu, zwłaszcza jeśli będzie na nim gościć większa ilość osób. Kurczak pieczony w całości ma lepszy, bogatszy aromat, jest też bardziej soczysty, niż porcjowany. Samo pieczenie nie należy do skomplikowanych, chociaż warto podlewać go sokami co jakiś czas. Jak długo piec kurczaka, by wyszedł idealny? Często przyjmuje się godzinę na każdy kilogram, w temperaturze 180 stopni. By mięso było soczyste warto zrezygnować z termoobiegu, albo wypróbować pieczenie w niskiej temperaturze. Na przykład cztery godziny w 110 stopniach. Brzmi zaskakująco? Taki też będzie smak mięsa!

Skrzydełko czy udko?

Jednak nie każdy daje się przekonać do pieczenia drobiu w całości i woli wybrane kawałki. To też dobre rozwiązanie - w końcu najważniejsze jest, by jeść to, co lubimy. Czas przygotowania takich dań też jest wyraźnie krótszy. Na przykład skrzydełka uważane są za jedno z typowych dań "imprezowych", sprawdzających się przy każdej chyba okazji. Wystarczy wcześniej je zamarynować lub doprawić, i wrzucić do piekarnika, nawet bez konieczności doglądania. Goście z takiej przekąski na pewno się ucieszą. A ile piec skrzydełka z kurczaka? Czas przygotowania jest bardzo szybki, wystarczy dosłownie pół godziny, jeśli będziecie wspomagać się termoobiegiem. By najlepiej zadbać o podniebienie gości warto użyć dwóch rodzajów przypraw, bardziej i mniej pikantnej. Z kolei udka to już danie typowo obiadowe, dzięki różnym dodatkom, marynatom i sosom możliwe do podania na dziesiątki sposobów. Pikantne, ziołowe, słodkie, orientalne, do wyboru, do koloru. Odpowiedź na pytanie ile piec udka z kurczaka jest już mniej jednoznaczna, bo zależy czy chodzi o całe uda, czyli ćwiartki, czy też podudzia, czyli pałki. Nadal jednak jest to danie niekłopotliwe, a mnogość sposobów doprawienia sprawia, że ciężko się nim znudzić.

Filet z kurczaka zawsze się sprawdza

Nic jednak nie przebije filetu. To dopiero szybkie i łatwe w przygotowaniu danie... To prawda, że mięso nie ma tak bogatego smaku jak np. udko, ale jeśli priorytetem jest szybkość przygotowania, to nic mu nie dorówna. Z odpowiednimi przyprawami i dodatkami można nadać mu wyjątkowej oprawy, niezależnie czy będzie stanowił dodatek do sałatki, składniki sosu do makaronu, danie główne czy też będzie użyty zamiast wędliny na kanapki. Dietetycy przypominają, że najzdrowsze jest mięso gotowane w wodzie lub na parze, w takiej postaci jest też szybkie w przygotowaniu. Jak długo gotować pierś z kurczaka a jak długo piec? Dwadzieścia minut w pierwszej postaci, dwa razy dłużej w drugiej. Tyle wystarczy, by cieszyć się smakowitym daniem. Do niego oczywiście zalecamy dodatek zielonych warzyw, na przykład w postaci sezonowej surówki. Obiad szybki, nie wymagający wielkich umiejętności kulinarnych, a niewątpliwie smakowity.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.