Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Gdzie i jak uzyskać odszkodowanie? Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby uzyskać pomoc w uzyskaniu odszkodowania?

Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym? Złamałeś sobie nogę w pracy? Jesteś ofiarą błędu medycznego? W każdej z tych sytuacji przysługuje ci odszkodowanie, o które warto zawalczyć. Trzeba jednak w tym celu przygotować szereg odpowiednich dokumentów.

2021/01/glowne-kompensja-2-jpg_5ff81cda4f7a3

Kiedy przysługuje ci odszkodowanie? 

Jak umiejętnie przygotować dokumentację do wniosku o odszkodowanie?

W jakiej sytuacji przysługuje ci odszkodowanie?

Kiedy przysługuje ci odszkodowanie?

Odszkodowanie przysługuje osobie poszkodowanej, która w wyniku wypadku lub innego zdarzenia doznała określonego rodzaju szkody. Świadczenie to szkód o charakterze majątkowym (np. uszkodzenie samochodu w trakcie wypadku komunikacyjnego) oraz niemajątkowych (chodzi tutaj głównie o naruszenie zdrowia osoby poszkodowanej). Pomoc wypłacana od ubezpieczyciela ma charakter kompensacyjny, ma stanowić swego rodzaju rekompensatę za doznane szkody.

Abyś mógł otrzymać odszkodowanie musisz zgłosić się do odpowiedniego ubezpieczyciela (wypłacającego świadczenia z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego, OC rolnika czy też ubezpieczenia pracodawcy). Kluczowy jest w tym wszystkim jednak nie tyle wniosek o odszkodowanie, a dołączona do niego dokumentacja. We wniosku bowiem obligatoryjnie zamieścić trzeba informację o dochodzonej kwocie roszczenia. Dokumentacja dołączona do wniosku ma zaś tę kwotę uprawdopodobnić. Ubezpieczyciele, którzy dążą do wypłaty jak najmniejszego świadczenia często podważają zasadność postulowanej kwoty właśnie poprzez wykazanie niekompletności dokumentacji. 

Jak umiejętnie przygotować dokumentację do wniosku o odszkodowanie?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie jesteś skazany na samodzielną walkę w procesie odszkodowawczym. Istnieją w Polsce kancelarie specjalizujące się w walce z ubezpieczycielami i oferujące pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Profesjonaliści są w stanie pomóc ci ustalić, jakie świadczenia ci przysługują. Ponadto, pomagają w przygotowaniu wniosku i zgromadzeniu całej niezbędnej dokumentacji. Są w stanie przygotować za ciebie całość wniosku. Decydując się na taką współpracę, zyskujesz pewność, że wniosek jest kompletny, a dokumentacja nie tylko zgromadzona, lecz także opisana we właściwy sposób. Kancelaria odszkodowawcza KOMPENSJA jest stanie również reprezentować cię podczas całego procesu odszkodowawczego, w korespondencji z ubezpieczycielem i negocjacji z nim. W ten sposób zostajesz zwolniony z konieczności toczenia samodzielnej walki o przysługujące ci świadczenie. Szanse na jego uzyskanie (we wnioskowanej kwocie) także wzrastają - doświadczeni prawnicy doskonale wiedzą, jak rozmawiać z ubezpieczycielami.

Niezależnie jednak od tego, czy wniosek przygotowujesz samodzielnie czy z pomocą kancelarii odszkodowawczej musisz pamiętać, że dokumentacja musi maksymalnie kompletna. Twoim celem jest udokumentowanie wszystkich szkód związanych z konkretnym wydarzeniem. W przypadku zdrowia trzeba przedstawić wszystkie rachunki za leczenie, a także kompletną dokumentację medyczną, która stanowić może do oszacowania poziomu uszczerbku na zdrowiu poniesionego przez osobę poszkodowaną. Zmiana zatrudnienia, ograniczenie zdolności do pracy, konieczność zakupu sprzętu ułatwiającego poruszanie itd. - wszystkie tego typu dokumenty powinny znaleźć się jako załącznik do wniosku o odszkodowanie. Pamiętaj także, że dokładnie trzeba je opisać. Jest to być może paradoksalne, ale w interesie poszkodowanego jest, aby dokumentacja była maksymalnie czytelna. 

W jakiej sytuacji przysługuje ci odszkodowanie?

Kwestie związane z odszkodowaniami reguluje kodeks cywilny. Przede wszystkim określa on, jak długo od momentu zdarzenia osoba poszkodowana ma prawo dochodzić odszkodowania. Pod tym względem prawo jest jednak zdecydowanie po stronie poszkodowanych - terminy przedawnienia są stosunkowo długie. Wniosek o takie świadczenie możesz złożyć bezpośrednio po wypadku, jak i nawet kilka lat później. Wiele kwestii formalnych związanych z przygotowaniem wniosku i sposobem złożenia dokumentacji regulują już konkretni ubezpieczyciele świadczący usługi dla jednostek lub instytucji, od których masz prawo dochodzić odszkodowania. Do najczęstszych typów odszkodowań należą:

  • odszkodowania po wypadku komunikacyjnym (pod warunkiem, że poszkodowany nie jest sprawcą),
  • odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu
  • odszkodowania za śmierć osoby bliskiej 
  • odszkodowania za szkody na pojeździe (wypłacany za szkody powyżej 2000 zł, pod warunkiem, że poszkodowany nie jest sprawcą),
  • odszkodowania za wypadek w pracy (wypłacane może być przez ZUS, jak i samego pracodawcę),
  • odszkodowania za wypadek w rolnictwie (wypłacane jest z OC rolnika),
  • odszkodowania za błędy medyczne (dotyczą nie tylko lekarza, lecz także pielęgniarek, ratowników i innych osób wykonujących zawód medyczny),
  • odszkodowania z NNW (jest to ubezpieczenie dobrowolne z tytułu następstw nieszczęśliwym wypadków).

Coraz więcej osób decyduje się również na współpracę z kancelariami odszkodowawczymi i pozywanie na ścieżkę sądową banków. Chodzi przede wszystkim o osoby, które posiadają kredyt w obcej walucie (najczęściej frankach) i niekorzystne umowy podpisane z bankiem doprowadziły do poniesienia przez kredytobiorców znacznych strat. 

Odszkodowania Kompensja
Kancelaria odszkodowawcza

Skuteczna pomoc w dochodzeniu i uzyskiwaniu wysokich odszkodowań!

Uzyskujemy najwyższe odszkodowania dla naszych klientów!

Email: biuro@kompensja.pl
Tel.: 58 500 80 89
Tel. kom.: 797 670 906

Bezpłatna wycena Twojego odszkodowania 
w 2 minuty bez wychodzenia z domu.

Szczegóły na:
https://www.kompensja.pl/odszkodowania/

 

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.