Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Szampon na łuszczycę - jak go wybrać?

Szampon na łuszczycę to kosmetyk, którym warto się zainteresować przy łuszczycy głowy. To uciążliwe schorzenie wymaga odpowiedniego podejścia pielęgnacyjnego. Niestety nie każdy szampon na łuszczycę głowy działa skutecznie, lepiej więc nie dobierać kosmetyków w przypadkowy sposób. Najwięcej o działaniu kosmetyku powie nam zaś jego skład.

2021/02/psoriasis-head-jpg_601d4cb799374

Szampon na łuszczycę - jakie składniki powinny się w nim znaleźć?

Szampon na łuszczycę bezwzględnie powinien być skuteczny oraz bezpieczny. Dobrze byłoby więc zwrócić uwagę na produkty zawierające składniki aktywne naturalnego pochodzenia. Na jakich konkretnie składnikach powinien opierać się dobry szampon na łuszczycę? Najcenniejsze z nich zostały scharakteryzowane w poniższej tabeli.

Glinka biała Składnik o łagodnym działaniu oczyszczającym. Pomaga złuszczyć martwy naskórek i zapobiega nadkażeniom. Poprawia mikrocyrkulację skóry, co ma niebagatelne znaczenie dla kondycji włosów.
Dziegieć brzozowy Ogranicza nadmierne łuszczenie się skóry głowy – hamuje podziały komórek. Szampon na łuszczycę z dziegciem ma również szansę ochronić skórę przed infekcjami, dzięki bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym właściwościom dziegciu.
Niacynamid Składnikowi temu nie można odmówić działania nawilżającego - ma zdolność do pobudzania syntezy lipidów w skórze. Zmniejsza stany zapalne, tym samym redukuje zaczerwienienia i podrażnienia. Warto docenić go również ze względu na właściwości rozjaśniające przebarwienia.
Ekstrakt z wierzbówki kiprzycy Wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Co więcej, pomaga zmniejszyć keratynizację naskórka i ma silne właściwości antyoksydacyjne.
Pantenol Ma działanie łagodzące i regenerujące. Przywraca skórze gładkość oraz nawilżenie.
Betaina Dzięki właściwościom przeciwzapalnym zwalcza świąd oraz podrażnienia. Dobrze nawilża i zmiękcza skórę.
Ekstrakt z wierzby białej Posiada właściwości keratolityczne oraz zmiękczające, z uwagi na obecność w nim kwasu salicylowego – jednego z najważniejszych składników stosowanych w terapii łuszczycy. Oprócz tego hamuje stany zapalne i odkaża skórę.

Szampon do włosów na łuszczycę - poznaj skuteczne produkty

W jakich szamponach do włosów na łuszczycę można znaleźć wymienione wcześniej składniki? Porównaliśmy różne produkty pod względem składu i na tej podstawie stworzyliśmy krótki ranking. Zapoznanie się z nim może Ci ułatwić wybór szamponu na łuszczycę.

2021/02/psorisel-zestaw-jpg_601d577912a0d

1. Zestaw kosmetyków Psorisel - w jego skład wchodzą: szampon, emulsja na noc oraz płyn do skóry głowy. Największym atutem tych kosmetyków jest ich kompleksowe działanie oraz bazowanie na składnikach naturalnego pochodzenia.

Szampon Psorisel wyróżnia się łagodnym działaniem oczyszczającym. Usuwa łuskę, jednocześnie wspomaga nawilżenie skóry głowy i chroni ją przed podrażnieniami. Niektóre z jego składników (dziegieć brzozowy, wierzbówka, ekstrakt z wierzby białej) ułatwiają usunięcie łuszczącego się naskórka i normalizują jego funkcje.

Psorisel kupisz na stronie psorisel.pl

- Z mojego doświadczenia wszystkim łuszczykom mogę polecić kosmetyki Psorisel. Mi dzięki nim udało się pozbyć praktycznie wszystkich objawów łuszczycy skóry głowy. Remisja trwa już długo, z czego jestem bardzo zadowolona - pisze pani Krystyna z Bolesławca.

Płyn i emulsja łagodzą podrażnienia skóry głowy oraz dogłębnie ją nawilżają. Rekomenduje się ich pozostawienie na całą noc. Pomaga to zregenerować skórę i zmniejszyć stan zapalny.

- Na dłuższą metę leczenie sterydami tylko dobijało moją skórę. Zaczęłam szukać naturalnych rozwiązań i tak trafiłam na dermokosmetyki Psorisel. Wreszcie poczułam czym jest prawdziwa ulga. Na ostatniej wizycie dermatolog nie mógł się nadziwić, że moja skóra wygląda teraz tak dobrze - pisze pani Urszula z Tarnobrzega.

2021/02/healpsorin-jpg_601d575ece1f4

2. Healpsorin - składniki zawarte w tym szamponie (mocznik i kwas salicylowy) charakteryzują się skutecznym działaniem i mogą łagodzić niektóre objawy łuszczycy skóry głowy.

2021/02/selsun-jpg_601d57812c6c0

3. Szampon SELSUN - preparat ten walczy z łupieżem, jest więc częściowo przydatny w łagodzeniu objawów łuszczycy. Znajdziemy w nim działający cytostatycznie siarczek selenu oraz oczyszczającą glinkę bentonitową.

Nawet najlepszy szampon na łuszczycę potrzebuje wsparcia

Skuteczny szampon na łuszczycę to niezbędny element pielęgnacji skóry głowy z tym schorzeniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy szampon będzie potrzebował wsparcia. Warto pamiętać o tym, aby równolegle zastosować także inne preparaty i robić to systematycznie.

2020/12/cellulit-jpg_5fd76b4bcd679

- Jeśli walczymy z łuszczycą, pielęgnacja jest jednym z ważniejszych sposobów na poradzenie sobie z przykrymi objawami. Jej podstawą powinny być używane regularnie szampony, emulsje oraz lżejsze lotiony czy płyny. Regularność - to słowo klucz. Nic nie pomoże sięganie po dobre preparaty tylko od czasu do czasu, lecz powinniśmy na nich oprzeć wszystkie swoje codzienne nawyki higieniczne i pielęgnacyjne - mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

W zwalczaniu łuszczycy ważną rolę odgrywają również:

  • zrównoważona dieta,
  • redukcja stresu,
  • kontrola lekarska.

Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w warzywa oraz owoce, z wykluczeniem tych niezalecanych w łuszczycy (np. cytrusów). Nie powinno zabraknąć w niej produktów pełnoziarnistych, źródeł zdrowych tłuszczów i białek takich, jak ryby i orzechy. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu przy pomocy wody mineralnej oraz naparów ziołowych. Redukcja stresu także okaże się przydatna, gdyż stres zaostrza przebieg wielu dermatoz, w tym łuszczycy. Czasami konieczne jest leczenie łuszczycy przy pomocy specjalnych preparatów dermatologicznych, dlatego wsparcie specjalisty jest niezbędne.

Szampon na łuszczycę - podsumowanie

Najlepszy szampon na łuszczycę bazuje na naturalnym składzie i posiada wiele kompleksowo działających składników aktywnych. Przy regularnym stosowaniu dobrego szamponu oraz innych preparatów na łuszczycę stan skóry głowy stopniowo będzie się poprawiał. Chociaż same kosmetyki nie zwalczą łuszczycy całkowicie, właściwie dobrane będą krokiem w dobrą stronę, ku remisji. Równolegle warto zadbać o inne czynniki, takie jak dieta oraz niwelowanie stresu, co również może złagodzić przebieg łuszczycy. Dobrze byłoby także udać się do specjalisty, który w razie potrzeby wdroży leczenie.

FAQ - szampon na łuszczycę

1. Czy naturalny szampon na łuszczycę nadaje się do codziennego stosowania?

Szampon o naturalnym składzie możemy z powodzeniem stosować każdego dnia, o ile nasz skalp wymaga tak częstego mycia. Warto sięgnąć po produkt pozbawiony intensywnie działających detergentów, czyli takich, jak chociażby SLS i SLES. Szampon z serii Psorisel ich nie zawiera, za to w jego składzie można znaleźć łagodne substancje myjące i wiele cennych składników aktywnych pochodzenia naturalnego.

2. Kiedy szampon na łuszczycę zacznie działać?

Efekty stosowania szamponu mogą być uzależnione między innymi od stopnia nasilenia łuszczycy głowy. Najczęściej jednak na pierwsze rezultaty trzeba poczekać około trzech, czterech tygodni. Po upływie tego czasu powinny się one pojawić.

3. Jak należy stosować naturalny szampon na łuszczycę?

Z odpowiednią częstotliwością, minimum 2-3 razy w tygodniu. Niezwykle ważny jest też prawidłowy sposób aplikacji kosmetyku. Do wmasowywania szamponu w skórę głowy należy używać wyłącznie opuszek palców. Trzeba unikać drapania jej paznokciami, gdyż grozi to krwawieniem lub nawet zakażeniem. Powstałą z szamponu pianę warto pozostawić na ok. 5 minut, zanim zostanie spłukana. Nigdy nie należy mocno trzeć skóry głowy ręcznikiem w celu jej osuszenia, lepiej też nie korzystać z gorącego nawiewu suszarki.

Bibliografia

1. Bronckers I., Paller A.S., van Geel M.J., van Kerkfof P., Seyger M., Psoriasis in children and adolescents: diagnosis, management and comorbidities, 2015

2. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018

3. Christophers E., Psoriasis – epidemiology and clinical spectrum, 2001

4. Parisi R., Symmons D.P., Griffiths C.E., Ashcroft D.M., Global epidemiology of psoriasis: a systematic review of incidence and prevalence, 2013

5. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama