Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć teren robót drogowych?

Roboty prowadzone na czynnych trasach komunikacyjnych mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla kierowców oraz przechodniów, ale również dla pracowników, którzy te remonty wykonują.

2021/02/roboty-budowlane-jpg_60223f0a429c7

W wielu przypadkach bowiem remont dróg polegający na zmianie nawierzchni asfaltowej, chodnika lub modernizacji instalacji podziemnych, implikuje wyłączenie jednego pasa ruchu, a czasem nawet całej trasy i konieczność stworzenia odpowiedniego objazdu dostępnymi trasami.

Należy więc należycie i w sposób jak najbardziej widoczny dla użytkowników danej trasy oznaczyć teren robót drogowych wykorzystując zapory drogowe pojedyncze lub bariery drogowe, aby zadbać o bezpieczeństwo i sprawność wykonywania remontu dróg.

Istotność zabezpieczenia terenu robót drogowych

Zabezpieczenie placu budowy zazwyczaj wiąże się głównie z wyborem odpowiedniego typu ogrodzenia terenu, aby ochronić go przed dostępem osób nieupoważnionych i zapewnić bezpieczeństwo dla przechodniów.

Jednakże, w przypadku terenu robót drogowych odpowiednie zabezpieczenie terenu jest kwestią bardziej złożoną, gdyż remonty dróg trwają zazwyczaj wiele miesięcy i pociągają za sobą zmiany organizacji ruchu.

Bezpieczeństwo 

Z tego powodu widoczność oznakowań jest kluczowa i pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ważne jest więc wykorzystanie odpowiednich oznakowań takich jak zapory drogowe pojedyncze lub barier, które można zakupić u sprawdzonego producenta barier drogowych jak na przykład https://www.sonto.pl/. 

W celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników oraz kierowców, należy również pamiętać o odpowiednim oznakowaniu wjazdu i wyjazdu z miejsca robót oraz czytelnego oznakowania wyznaczonego objazdu.

Zgodność z prawem

Warto również zauważyć, że oznakowanie terenu robót budowlanych to kwestia uregulowana prawnie przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drodze.

Skuteczność zapór drogowych

Zapory drogowe oraz bariery drogowe dobrze sprawdzają się przy remontach dróg, ponieważ są trwałe, ciężkie i dużych rozmiarów, co sprawia, że są dobrze widoczne nawet z dużego dystansu oraz odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne (na przykład silne wiatry lub opady deszczu).

W celu podwyższenia ich widoczności warto wybrać zapory drogowe w odblaskowych kolorach i umieścić je na specjalnych słupkach, co sprawi, że jeszcze bardziej będą rzucać się w oczy i stanowić bardziej skuteczne oznaczenie terenu robót drogowych.

Jak widać, w celu odpowiedniego zabezpieczenia terenu robót drogowych zakup barier drogowych od sprawdzonego producenta i ich użycie to konieczność, która pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i użytkowników danego szlaku komunikacyjnego. 

Zadbanie o kwestię zabezpieczenia nie tylko zminimalizuje liczbę wypadków, ale również sprawi, że będziemy działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i roboty drogowe będą mogły przebiegać w sprawny sposób.

 

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.