Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak wybudować dom na zgłoszenie do 35m2 bez pozwolenia na budowę?

Oglądasz czasem filmy skandynawskie? Zachwycasz się widoczną tam codziennością? Miękkie poduchy, ciepłe koce, kubek kawy w dłoniach. Obowiązkowe ciepłe swetry i grube skarpety zimą, a latem szeroko otwarte okna. A to wszystko w otoczeniu natury, która zagląda do środka przez wielkie okna, nie dając o sobie zapomnieć nawet na chwilę.

2021/02/glowne-dom-na-zgloszenie-jpg_602e7b2921dbf

Taki dom może być Twój. Nie potrzeba do tego wielkiej fortuny. Możesz zbudować łatwy do sprzątania, ocieplony dom na zgłoszenie o niewielkim metrażu. I spędzać w nim czas dokładnie tak, jak lubisz. O każdej porze roku.

Dom bez pozwolenia na budowę do 35m2 powierzchni zabudowy. To tak można?

Oczywiście, że tak. Musi to być budynek, który przez prawo budowlane będzie uznawany za parterowy. Nie będziesz więc dysponować standardowym poddaszem użytkowym. Ale możesz wybudować w nim antresolę. Efekt? Większa powierzchnia użytkowa. A to zawsze mile widziane.

Dlaczego antresola jest świetnym rozwiązaniem w przypadku domków letniskowych budowanych bez pozwolenia? Ponieważ procedura zgłoszenia budowy dotyczy budynków rekreacji indywidualnej, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Czy może to być dom całoroczny? Można go ocieplić, choć teoretycznie powinien służyć do okresowego wypoczynku. Ale to Ty decydujesz, jak często będziesz tego wypoczynku potrzebować.

Na jakiej działce można budować dom na zgłoszenie?

Zgodnie z przepisami można wybudować jeden dom bez pozwolenia na każde 500 m2 działki. Twoje grunty muszą więc spełniać przede wszystkim ten wymóg. Jeśli Twoja ziemia ma mniej niż 500 m2, budowa nie będzie możliwa. Jeśli jednak jest większa, możesz wybudować nawet kilka domków, nie starając się o pozwolenie na budowę, a jedynie zgłaszając zamiar ich postawienia. Nikomu nie będzie to przeszkadzać, o ile obiekty nie będą do siebie przylegać.

Domy rekreacji indywidualnej można stawiać na działkach, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warunki zabudowy nie będą w tym wypadku potrzebne. Jeśli MPZP dla Twoich gruntów istnieje, właśnie w tym dokumencie znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy będzie to możliwe. Bez pozwolenia możesz także zbudować domek letniskowy na działce rolnej, choć w tym przypadku przepisy są nieco bardziej skomplikowane.

Co trzeba zrobić, by postawić domek letniskowy na zgłoszenie budowy?

Przede wszystkim wybrać projekt. W sieci można znaleźć wiele nudnych i seryjnych propozycji. Pośród nich istnieją jednak prawdziwe perełki architektoniczne. 

Marzy Ci się nowoczesna stodoła, w której jedna ze ścian jest całkowicie przeszklona? Nie ma problemu. Chcesz obudzić wspomnienia ze szkolnych wakacji i wybudować trójkątną daczę? Proszę bardzo. A może interesują Cię oszczędne w formie, lecz ciekawe domy, które z miejsca kojarzą się ze Skandynawią? Znajdziesz to!

Firma odpowiedzialna za projekt domu na zgłoszenie, o którym nie możesz zapomnieć, może pomóc Ci go postawić. Co ważne, może dostosować swoją pomoc do Twoich możliwości finansowych. Najwięcej oszczędzisz, jeśli samodzielnie zajmiesz się wykończeniem. W takim wypadku rola producenta domów sprowadzi się do dostarczenia wszystkich materiałów i postawienia zamkniętej konstrukcji szkieletowej razem z oknami i drzwiami zewnętrznymi. Wystarczy, że przygotujesz plac pod budowę i najprostsze fundamenty punktowe. 

Co oprócz tego? Formalności urzędowe. Znacznie mniej skomplikowane, niż myślisz.

Dokumentacja budowlana przy domach na zgłoszenie.

Jak wygląda procedura zgłoszenia zamiaru budowy domu o powierzchni zabudowy do 35m2? Pobierasz z Internetu mapkę zasadniczą. Zaznaczasz swoją działkę i obrys budynku, który chcesz postawić. Wypełniasz formularz zgłoszenia. Formułujesz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dołączasz opis i rysunki techniczne otrzymane od projektanta.

Składasz to wszystko w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Czekasz 21 dni. W tym czasie nie dzieje się nic. Jeśli nie dostaniesz żadnego pisma z urzędu, zaczynasz budowę. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tej chwili zaczyna obowiązywać tak zwana milcząca zgoda urzędowa na budowę obiektu bez pozwolenia.

Czy to jest proste? Tak! Czy tanie? Kilka razy tańsze, niż stawianie domu o większej powierzchni. Czy umożliwi Ci spędzanie czasu na łonie natury, dokładnie tak, jak o tym marzysz? Zdecydowanie. Nie zwlekaj więc i wybierz dom, który postawisz. A potem realizuj swój zamiar krok po kroku.

2021/02/dom-na-zgloszenie-jpg_602e7b38b7618

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.