Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Nowe życie po COVID-19 - kiedy rynek nieruchomości wróci do normy?

15 stycznia 2021 roku ruszyła pierwsza fala rejestracji do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. To przedsięwzięcie ma pozwolić do końca 2021 roku zapanować nad sytuacją epidemiczną i nareszcie uwolnić kraj spod władzy wirusa.

2021/02/korter-jpg_602f7104b9711

Kiedy można spodziewać się powrotu gospodarki do normy? Jak zapowiada się rok 2021? Jak zachowa się jeden z najstabilniejszych sektorów ekonomicznych - rynek nieruchomości? Zespół portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter przedstawia najnowsze opinie ekspertów.

Przyszłość - mglista czy pełna cudownych perspektyw?

Profesor dziennikarstwa ekonomicznego Henrik Müller w artykule opublikowanym w niemieckim czasopiśmie Der Spiegel twierdzi, że lata 20. XXI wieku mogą okazać się "złotą dekadą" dla gospodarki.

Skąd takie wnioski? Z doświadczeń minionych pandemii, choćby sprzed 100 lat, gdy po wyczerpującej epidemii hiszpańskiej grypy nastąpiły burzliwe i kwitnące życiem Roaring Twenties. Boom ekonomiczny jest naturalną reakcją społeczeństwa i gospodarki na dłuższy zastój.

W optymistycznej wizji przyszłości Müller nie jest samotny - o tym zgodnie mówią prawie wszyscy analitycy gospodarki.

Polscy eksperci zapowiadają dla kraju niewątpliwy wzrost ekonomiczny, w tym przyrost produktu krajowego brutto - nie ma pewności tylko co do jego skali. Rozbieżności liczb są dość duże - od około 3 proc. do aż 6 proc. Powodem niezgodności zdań jest brak jakichkolwiek pewników, który już nieraz od początku 2020 roku zmuszał ekspertów rumienić się ze wstydu - rzeczywistość pandemiczna okazała się być bardziej chwiejna, niż teoretycy mogli pomyśleć.

Z danych ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli 15 krajowych ośrodków badawczych możemy zrobić następujący prognostyczny "wyciąg":

 • początek 2021 roku nie będzie łatwy dla gospodarki. Poprawa nastąpi w II kwartale roku;
 • nastąpi przyrost produktu krajowego brutto - część ekspertów twierdzi, że już wiosną doświadczymy poważnych, rzędu 7-9 proc. skoków;
 • wzrośnie aktywność konsumencka - nawet do 12 proc.;
 • będzie miał miejsce spadek bezrobocia i stabilizacja rynku pracy;
 • umiarkowana inflacja jest również oczekiwana;
 • 2021 rok będzie dobry dla gospodarki niezależnie od sukcesów programu szczepień - konsumenci i firmy przyzwyczają się do nowych realiów, więc powtórka scenariuszu 2020 roku nie jest możliwa;
 • w 2021 roku polska gospodarka nie zdąży wrócić do stanu sprzed pandemii, jej regeneracja nie będzie wyróżniać się wyjątkowo szybkim tempem, za to odznaczy się stabilnością.

Co z rynkiem nieruchomości w 2021

2020 rok był naprawdę trudnym orzechem do zgryzienia dla ekspertów ds. nieruchomości - I kwartał był obfity w katastroficzne wizje recesji rynku i spadków cen mieszkań do 50 proc. Nie bez powodu, gdyż wiosną aktywność konsumencka sięgnęła zero i nawet w pewnym sensie spadła poniżej zera - część nabywców wycofała się z transakcji kupna nieruchomości z powodu zawirowań na rynku pracy i braku pewności finansowej.

Jednak już w III kwartale stało się jasne, że rynek nieruchomości wytrzymał kryzys, a nawet... wzmocnił się. W ocenie Narodowego Banku Polskiego, całkiem możliwe, że 2020 zasłużył na miano najproduktywniejszego pod względem liczby oddanych do użytku inwestycji deweloperskich.

Zdaniem ekspertów, właśnie koniunktura rynku z końca 2020 roku decyduje o perspektywach jego rozwoju w 2021 - i to zgadza się z prognozami ogólnogospodarczymi, w których mowa o prawie 6-procentowym przyroście produktu krajowego brutto.

Ponadto, dążące do zera stopy oprocentowania lokat bankowych po raz kolejny utwierdziły Polaków w przekonaniu, że rynek nieruchomości jest najpewniejszą przystanią dla inwestycji. 

Jednak eksperci przestrzegają, że należy zachować ostrożność i rozsądek, gdyż w warunkach kryzysowych żadne prognozy, a tym bardziej te optymistyczne, nie mogą być brane za pewnik. Rok 2020 pokazał, że nawet najbardziej zaufane instytucje i najbardziej uznani profesjonaliści mogą się mylić.

Jakie główne cechy rynku nieruchomości ujawniły się na początku 2021 roku?

- Ceny mieszkań w 2020 roku nie spadły, lecz nie przestawały rosnąć - co prawda, dwa razy wolniej, niż wymagałaby dynamika poprzednich lat. W efekcie mamy następujące przybliżone podwyżki w skali roku:

 • Kraków: +9 proc.;
 • Warszawa: +5,5 proc.;
 • Wrocław: + 5,5 proc.;
 • Poznań: +4 proc.;
 • Gdańsk: +1 proc.

- Ceny wynajmu długoterminowego spadły na terenie całego kraju, najbardziej w dużych miastach turystycznych i studenckich:

 • Kraków: -12 proc.;
 • Gdańsk: -11 proc.;
 • Poznań: -5 proc.;
 • Warszawa: -4 proc.;
 • Wrocław: -3,5 proc.

Wzrost cen transakcyjnych mieszkań i spadek opłacalności wynajmu nasuwa na myśl o tym, że nie jest to najprzyjaźniejszy czas dla inwestorów w nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że liczy się przede wszystkim rentowność długoterminowa, i pod tym względem trudno jest znaleźć lokatę pewniejszą, niż nieruchomość.

 

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.