Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Historycznie o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętowany jest corocznie 2 maja. Nie bez przyczyny występuje on przed Świętem Konstytucji 3 Maja. Z reguły nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a mimo to jest historycznie ważnym świętem dla Polaków. W tym roku Dzień Flagi możemy świętować w domach, ponieważ wypada on w niedzielę.

2021/04/flaga-polski-fot-freepik-jpg_608baa87588e3 Zdjęcie ilustracyjne

Istnieje kilka historycznych przyczyn ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszą z nich była akcja polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec 2 maja 1945 roku. Rozwiesili oni biało-czerwone flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. Drugim powodem powstania Święta Flagi była rzeczywistość PRL-u. 2 maja flagi narodowe zdejmowano, aby nie mogły być eksponowane kolejnego dnia - w Święto Konstytucji 3 Maja, które było zniesione przez władze komunistyczne.

Dzień Flagi wprowadzony został w Polsce na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obecnie podczas obchodów tego święta popularne stało się noszenie kokardy narodowej. Tradycję tę zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, który do dziś uznawany jest za głównego propagatora Święta Flagi.

Główną tradycją w dniu 2 maja jest wywieszanie biało-czerwonej flagi. Wystarczy wywiesić ją przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy. W tym wyjątkowym dniu nieważny jest rozmiar flagi czy materiał, z którego została wykonana. Ważne jest dbanie o ten symbol narodowy oraz to, aby pokazać jak jednoczą nas barwy narodowe.

Święto własnej flagi obchodzą także m.in. Stany Zjednoczone, Argentyna, Meksyk, Finlandia. Podobny dzień świętują także nasi sąsiedzi - Litwa i Ukraina. Dnia 2 maja świętujemy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.