Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Najlepsze zabawy dla dzieci w wieku żłobkowym

Zabawa jest przeważającą formą spędzania czasu wśród dzieci do lat 6. Później powoli dziecko zaczyna wkraczać w świat nauki. Natomiast zabawa powinna być wciągającą przyjemnością. Jeśli dziecko nie jest nią zainteresowane, spróbuj zachęcić je do czegoś innego.

2021/05/zabawa-jpg_60a4bb16ebacb

Zabawy plastyczne

Co jak co, ale dzieci lubią się ubrudzić. Lubią farby do malowania rękami, wszelkiego rodzaju masy plastyczne i wszystko w czym można mieszać, przelewać, ugniatać. Producenci zabawek dla dzieci przychodzą w tej kwestii z pomocą, ale ciastolinę można zrobić też w domu.

1. Malowanie rękami. Specjalne farby ułatwiają zadanie. Wystarczy rozłożyć dzieciom duży kawałek papieru, brystol, zachęcić do odbijania rąk i malowania. Z kartonu można zrobić również domek i wspólnie z dzieckiem go pomalować. Inna opcja to ofoliowanie taboretu czy innego przedmiotu i malowanie na folii. Dzieci lubią tego typu zabawy, niestety dorośli mniej, bo często wiąże się to z pomalowanymi elementami mieszkania.

2. Zabawa ciastoliną. Gotowe zestawy znajdziemy w sklepach. Natomiast ciastolinę można wykonać samodzielnie. Jeśli dziecko chodzi do żłobka/przedszkola być może już przyniosło do domu figurkę zrobioną z takiej domowej masy plastycznej. Tego typu zabawy są w podstawie programowej opiekunek https://niania.pro/zlobek/program/, stąd potrafią je robić. Natomiast nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy zmieszać 2 szklanki mąki, szklankę soli, dwie łyżki oleju, 2 łyżki proszku do pieczenia i półtorej szklanki gorącej wody. Wszystko wyrobić i dodać barw. Naturalnym barwnikiem jest kurkuma, sok z buraków czy szpinaku.

Tego typu zabawy manualne angażują wszystkie zmysły, są też atrakcyjne dla dzieci. I po części, pomijając zabrudzenia, również dla rodziców.

Zabawy ruchowe

W okresie żłobkowym zabawy ruchowe są świetnym sposobem na rozwój umiejętności zręcznościowych, sprawność, koordynację ruchową, zwinność. Poza tym jak wiadomo, im bardziej maluch się wybiega, tym lepiej śpi i mniej ma czasu, i energii ma marudzenie. Zabawy ruchowe spokojnie można zorganizować w domu, nie jest potrzebna duża przestrzeń, wystarczy być kreatywnym, wykorzystując to, co mamy w domu. W żłobkach i klubach dziecięcych duży nacisk kładzie się na aktywność fizyczną. I zazwyczaj jak tylko jest ku temu sprzyjająca pogoda, to dzieci spędzają czas na dworze. Opiekun w żłobku obecnie może zrobić kurs online https://niania.pro/zlobek/, ale później musi się już za dziećmi nabiegać.

Kilka propozycji zabaw ruchowych w domu:

  • tor przeszkód- wystarczy ustawić butelki po wodzie w linii prostej, a za nimi niewielką rzecz, celem dziecka jest przejście slalomem i skok przez ostatnią rzecz,
  • ćwiczenia przy muzyce- (które dziecko nie lubi muzyki?) to świetny sposób na połączenie ruchu i nauki literek, cyferek, przedmiotów w zależności od piosenki, a przy tym możemy dziecko zachęcać do wykonywania określonych ćwiczeń,
  • przeciągamy się- budzimy ducha rywalizacji w dziecku, a przy tym możemy się dobrze bawić, wystarczy chustka czy szalik i uczymy dziecko jak przeciągać rodzica na swoją stronę,
  • taniec z pauzą- gdy muzyka leci tańczymy, a gdy zatrzymuje się, zamieramy bez ruchu.
    Małe dzieci przez zabawę poznają świat, dlatego im więcej stworzymy im możliwości zabawy, tym więcej umiejętności zdobywają.

 

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.