Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości

Siatkarska Liga Narodów

Siatkarska Liga Narodów to międzynarodowe rozgrywki, które organizowane są corocznie począwszy od 2018 rok. Organizatorem zawodów jest Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Siatkarska Liga Narodów jest zastępstwem dla Ligi Światowej, którą po raz ostatni zorganizowano w 2017 roku. Zawody rozgrywane są zarówno dla męskich jak i żeńskich drużyn.

2021/06/glowne-jpg_60be030ae8c4e

Historia Siatkarskiej Ligi Narodów i zasady rozgrywki

Do 2017 roku corocznie organizowana była Liga Światowa. 13 października 2017 roku w Paryżu FIVB ogłosiła, że dotychczasowo organizowane zawody będą przybierały nową formę - Ligę Światową i World Grand Prix ma zastąpić Siatkarska Liga Narodów. Pierwszy turniej w nowej odsłonie zorganizowano pomiędzy 28 maja a 8 lipca 2018 roku. Pierwszy turniej nowego cyklu siatkarskich rozgrywek został zorganizowany na Stade Pierre-Mauroy w Villeneuve-d’Ascq we Francji. Historycznym zwycięzcą Pierwszej Ligi Narodów została reprezentacja Rosji (która w finale 3:0 pokonała drużynę gospodarzy czyli Francję). Na ostatnim stopniu podium stanęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. W pierwszej Siatkarskiej Lidze Narodów Polska razem z reprezentacją Serbii zajęła miejsce 5.

W każdej rozgrywce Ligii Narodów bierze udział 16 narodowych reprezentacji. Stali uczestnicy rozgrywek to:
- Włochy.

Powyższe drużyny mają zapewniony coroczny udział w Siatkarskiej Lidze Narodów niezależnie od tego, jaki wyniki osiągnęły w poprzedniej edycji turnieju.
Wolne miejsca w rozgrywkach (4) obsadzane są przez drużyny Australii, Bułgarii, Kanady, Korei Południowej, Portugalii lub Słowenii.
W ramach Ligii Narodów organizowanych jest 20 turniejów grupowych. Każdy z nich organizowany jest przez poszczególnych uczestników. Zgodnie z zasadami turnieju opracowanymi przez FIVB, każdy ze stałych uczestników musi być organizatorem przynajmniej jednego z turniejów grupowych. Po zakończeniu zmagań w grupach, 5 zespołów z najlepszymi wynikami oraz gospodarz turnieju awansują do rozgrywek finałowych.
Uczestnicy turnieju finałowego zostają podzieleni na dwie grupy (każda liczy sobie trzy drużyny), które toczą ze sobą boje o awans do półfinału, a następnie finału. Zwycięzcy półfinałów grają pomiędzy sobą o złoty medal, przegrani natomiast toczą boje o medal brązowy. Aktualny ranking dostepny jest na stronie: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-siatkarskiej-ligi-narodow/
Ze względu na pandemię COVID19 do tej pory odbyły się 2 pełne turnieje (zeszłoroczny został odwołany). W roku 2019 Siatkarską Ligę Narodów Ponownie zdobyła Rosja (wówczas Polska zajęła 3 miejsce tuż za Stanami Zjednoczonymi).

Nowe zasady Siatkarskiej Ligi Narodów w czasie pandemii Covid-19

W 2020 roku że względu na światową pandemię Siatkarska Liga Narodów, podobnie jak wiele światowych czy krajowych zawodów sportowych została odwołana. W tym roku, ze względu na obowiązujące w dalszym ciągu obostrzenia, turniej będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Przede wszystkim zarówno zawodnicy jak i zweoxjicznu wszystkich biorących udział w turnieju reprezentacji zostaną zamknięci w tak zwanej bezpiecznej bańce. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Zawodnicy, trenerzy oraz członkowie sztabów szkoemniwoych oraz medycznych na około miesiąc zostaną rozlokowani w kilku hotelach, który na czas prowadzenia rozgrywek stanie się ich tymczasowym domem, którego nie będą mogli opuścić.

Kolejną nowością w porównaniu do ubiegłych lat jest możliwość wymiany sześciu zawodników/zawodniczek. Taka zmiana będzie mogła być przeprowadzona jedynak tylko raz i to wyłącznie w wyznaczonym przez FIVB terminie. Ze względu na pandemię z oczywistych powodów wszystkie rozgrywki będą przeprowadzane bez udziału publiczności. To jednak nie wszystko. Do absolutnego minimum muszą zostać również ograniczone kontakty pomiędzy zawodnikami. Jest to równoznaczne z tym, że zgodnie z procedurami w czasie turnieju nie powinno dochodzić do uścisków ręki pomiędzy zawodnikami, nie będzie wymiany proporczyków oraz nie dojdzie do zamiany stron boiska po rozegranym secie. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by dla zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w organizacji turnieju brało udział możliwie jak najmniej osób. Dlatego też w tym roku Siatkarska Liga Narodów będzie prowadzona wyłącznie przez głównego sędziego - bocznych arbitrów ma zastąpić system weryfikacji wideo. Wszystkie osoby zarówno biorące udział w turnieju, jak i odpowiedzialne za jego organizację i przebieg będą często poddawane testom na obecność Covid-19.