Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Dofinansowanie do okularów dla pracownika od pracodawcy - co trzeba o nim wiedzieć?

Zakup okularów korygujących wzrok to inwestycja na dłuższy czas. Okulary - podobnie jak soczewki kontaktowe - to produkt związany z ochroną naszego zdrowia. Przy ich zakupie powinniśmy zadbać o każdy szczegół i wybrać takie, które jak najlepiej będą spełniać swoją rolę. Niestety, bardzo dużo osób wciąż kupuje okulary w przypadkowych miejscach: drogeriach, marketach czy popularnych sieciówkach. Koszty poniesione w związku z zakupem nowych okularów w wielu przypadkach mogą przekraczać nasze możliwości finansowe - nie jest to jednak powód, dla którego mielibyśmy decydować się na półśrodki. Jeżeli potrzebujesz okularów korekcyjnych do pracy, możesz starać się o dofinansowanie ich zakupu od swojego pracodawcy. W jaki sposób to zrobić i jak się do tego przygotować? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

2021/06/okulary-dla-pracownika1-jpg_60d1918680075

Jak można otrzymać dofinansowanie do okularów?

Osoby, które mają problemy ze wzrokiem, coraz częściej interesują się możliwością otrzymania dofinansowania za zakup pomocy optycznych. Dobra wiadomość jest taka, że w roku 2021 można dostać refundację wydatków poniesionych na okulary korekcyjne od pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić swojemu pracownikowi okulary, jeżeli ten minimum 50% swojego czasu pracy spędza przed ekranem komputera. Możliwość otrzymania dofinansowania do okularów dotyczy jednak wyłącznie tych pracowników, którzy dostali takie zalecenie od specjalisty podczas profilaktycznych badań. Aby uzyskać od pracodawcy dopłatę do kosztów zakupu okularów do komputera, musisz spełnić następujące warunki:

  • przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o potrzebie noszenia okularów - wydaje je okulista, lecz wyłącznie podczas okresowych badań (jeżeli zauważamy, że nasz wzrok gwałtownie się pogarsza, możemy starać się o skierowanie na dodatkowe badanie okresowe); co ważne: pracodawca nie jest zobowiązany do tego, by zrefundować pracownikowi zakup okularów w sytuacji, gdy ten otrzymał takie zaświadczenie podczas prywatnej wizyty,
  • dostarczyć pracodawcy fakturę za okulary - aby otrzymać dofinansowanie musisz samodzielnie kupić okulary i wziąć na nie fakturę, którą następnie przedstawiasz pracodawcy; alternatywnym potwierdzeniem zakupu może być też rachunek; pamiętaj, że aby ubiegać się o zwrot pieniędzy od pracodawcy na dokumencie muszą znaleźć się dane osoby, która chce otrzymać refundację.

Dofinansowanie do okularów dla pracownika - na jaką refundację można liczyć?

2021/06/okulary-dla-pracownika2-jpg_60d19191c917b

Najpopularniejszą opcją jest pełen zwrot kosztów zakupu okularów przez pracodawcę. Ponieważ jednak żadna ustawa nie przewiduje konkretnej kwoty czy wartości procentowej takiego dofinansowania, wiele zależy od zasad panujących w danej firmie. Aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w twoim miejscu pracy, warto poszukać odpowiednich zapisów w regulaminie, dopytać pracowników z dłuższym stażem oraz zwrócić się o pomoc bezpośrednio do przełożonego. Może się zdarzyć, że polityka firmy w ogóle nie przewiduje całkowitej refundacji okularów dla pracownika. W takiej sytuacji możesz spróbować wnioskować o indywidualne potraktowanie twojej sprawy albo zapłacić po prostu pozostałą część kwoty z własnej kieszeni. Warto też przyjrzeć się przepisom wewnętrznym firmy i sprawdzić, jak często można starać się o dofinansowanie na zakup okularów korekcyjnych.

Dofinansowanie do okularów z NFZ

Inną opcją, z której możesz skorzystać, jest zwrócenie się o zwrot kosztów okularów do Narodowego Funduszu Zdrowia. To rozwiązanie jest skierowane nie tylko do pracowników pracujących przed monitorami, w związku z czym może z niego skorzystać znacznie więcej osób. Należy jednak liczyć się z tym, że zwrot, który otrzymamy z NFZ, będzie o wiele niższy niż ten, który możemy uzyskać u naszego pracodawcy. Kwota dopłaty do okularów zależy od wady wzroku. Aby dostać zwrot na okulary korekcyjne musisz wykonać następujące kroki:

- iść na wizytę do okulisty pracującego na NFZ - jeżeli uzna on, że twoja wada wzroku wymaga noszenia okularów, otrzymasz od niego receptę na szkła (pamiętaj, że ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni - zrealizuj ją jak najszybciej),

- iść do najbliższego oddziału lub delegatury NFZ z receptą wypisaną przez okulistę i uzyskać potwierdzenie, że należy ci się refundacja okularów,

- udać się do optyka, który ma podpisaną umowę z NFZ i zrealizować u niego receptę na okulary - swoją parę nowych okularów otrzymasz wówczas w niższej cenie.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.