Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wskazówki dotyczące malowania na tkaninach

Często aby upiększyć tkaniny wydaje się łatwiejsze, aby coś na nie naszyć. Jednak jest spora grupa osób, które wyprobowała malowała na tkaninach i od tego czasu robi tylko to.

2021/07/glowne-malowanie-na-tkaninach-jpg_60e2e4384baf0

Malowanie jest możliwe na wielu różnych materiałach, chociaż zwykle trzeba przy tym zachować ostrożność przy wyborze. Cały proces ułatwi fakt znajomości zachowania się tkanin poddawanych różnym manipulacjom termicznym.

Tutaj przyjrzymy się kilku pomocnym wskazówkom, które powinny sprawić, że będziemy na tkaninach malować prawie profesjonalnie.

Tkanina

Niewiele jest tkanin, które można pomalować z dobrym efektem końcowym, ale są one dostępne. Najlepsza jest prawdopodobnie bawełna, więc jeśli dopiero zaczynasz, warto poeksperymentować ze 100% bawełną. Co najlepsze, jest to dość niedroga tkanina w użyciu, więc powinieneś mieć trochę więcej miejsca na popełnienie pierwszych błędów z malowaniem farbami do tkanin

Dobre wyniki można również osiągnąć za pomocą sztucznego jedwabiu i dżinsu, choć oba są nieco trudniejsze, dlatego warto wypróbować swoje techniki malowania na tkaninach na próbnym kwadracie przed przejściem do głównego elementu.

Mocniejsze tkaniny

Poza doborem odpowiedniego rodzaju tkaniny, należy również pamiętać o splocie. Luźniejsze tkaniny są zwykle trudniejsze do malowania, ponieważ przepuszczają farbę, niszcząc w ten sposób wzór. W związku z tym powinieneś poszukać czegoś, co zostało drobno utkane, aby zapewnić, że twoje wzory zachowają żywy kolor, zamiast przesiąkać.

Marszczące się tkaniny

Próba malowania na pogniecionej tkaninie może być bardzo trudna, ponieważ nawet niewielkie zagniecenie spowoduje zniekształcenie wzoru. W związku z tym przed rozpoczęciem malowania należy poświęcić trochę czasu na wyprasowanie tkaniny, upewniając się, że obszar, który chcesz pomalować, jest całkowicie płaski. Dobrym pomysłem jest również ostrożne obchodzenie się z powierzchnią, którą chcesz malować by w najważniejszym momencie nie okazało się ,że jednak tkanina jest pognieciona.

Utrwalenie wzoru

Możesz użyć żelazka, aby pomóc w utrwaleniu farby w tkaninie. Po zakończeniu malowania pozostaw tkaninę na 24 godziny, aby farba wyschła. Następnie poświęć kilka minut na prasowanie przeciwnej strony tkaniny, aby upewnić się, że podczas tego procesu farba nie dostanie się na gorące żelazko.

Pranie wstępne

Dobrym pomysłem jest wstępne pranie tkanin przed rozpoczęciem malowania. Powodem tego jest to, że pranie powinno “pozbyć” się dodatkowego rozmiaru, który dodał producent. Niezastosowanie się do tego może doprowadzić do „skurczenia się” pomalowanej tkaniny podczas prania, co oznacza zniekształcenie wzoru. Oczywiście przed malowaniem upewnij się, że tkanina jest całkowicie sucha.

Ochrona

Jeśli malujesz już gotowy element, na przykład koszulkę i chcesz mieć wzór tylko z jednej strony, pamiętaj o umieszczeniu gazety lub ręcznika między stroną, którą chcesz pomalować, a tą, którą chcesz pozostawić oryginalną. Dzięki temu farba nie będzie wyciekać na niewłaściwą stronę.

Jest to tylko kilka podstawowych porad, ale mogą one znacznie ułatwić cały proces i nie zniechęcić nas już na samym początku, kiedy jeszcze nie wiemy, czy malowanie farbami na tkaninach jest dla nas.

Odwiedź Sklep z farbami artystycznymi Profil gdzie znajdziesz wszystko czego potrzebuje każdy artysta tworzący farbami do tkanin.

2021/07/obraz-1-jpg_60e2e44257732

Artykuł sponsorowany


Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.