Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Postępowanie przy niedoczynności tarczycy - diagnoza i leczenie

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy wiąże się z koniecznością podjęcia właściwego leczenia, które umożliwi prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jakie badania powinieneś w pierwszej kolejności wykonać, aby poznać trafną diagnozę oraz jak przebiega leczenie niedoczynności tarczycy.

2022/04/glowne-171682217-m-kopia-jpg_62628180a0128

Niedoczynność tarczycy - jakie objawy mogą świadczyć o chorobie?

Problemy z tarczycą to niezwykle powszechny w dzisiejszych czasach problem, który znacznie częściej jednak dotyka kobiet niż mężczyzn. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy potrafi wywołać szereg mniej lub bardziej uciążliwych objawów, które potrafią nie tylko zaburzyć rytm dnia, ale także funkcjonowanie całego organizmu. Samodzielnie niedoczynność tarczycy niezwykle ciężko jest zweryfikować, ze względu na objawy przypisywane również do wielu innych schorzeń, jednak niektóre z nich są dla niej dość charakterystyczne. 

W przypadku osób borykających się z niedoczynnością tarczycy najczęściej można zaobserwować obniżony poziom energii, a czasem i nawet stany depresyjne. Trwa to przewlekle i może znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie, zwłaszcza, że dodatkowo pojawiają się nadmierna senność, problemy z koncentracją oraz pamięcią. Do pozostałych objawów zaliczają się również uczucie zimna i problemy skórne, takie jak nadmierna suchość czy rogowacenie skóry na łokciach i kolanach. Ponadto, chorzy często uskarżają się na wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. 

Oprócz wyżej wymienionych, bardzo charakterystycznym objawem jest także przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny. W przypadku niedoczynności tarczycy, nawet mimo diety i regularnej aktywności fizycznej, występują trudności ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów. Objawy niedoczynności tarczycy u kobiet mogą dodatkowo obejmować problemy z nieregularnym miesiączkowaniem, a także problemy z utrzymaniem ciąży, zaś w przypadku mężczyzn choroba ta może wpływać na libido oraz wpływać na potencję.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Oprócz świadomości tego, czym jest niedoczynność tarczycy, warto poznać również przyczyny jej niewydolności. Jedną z nich może być choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn, wynikająca z nieprawidłowo funkcjonującego układu immunologicznego. W przypadku tego schorzenia, układ immunologiczny zwalcza nie tylko jednostki chorobotwórcze, ale niszczy również swoje tkanki - w tym tkanki gruczołu, którym jest tarczyca. 

Niewydolność tarczycy może wynikać także niekiedy z leczenia jej odmiennej formy. Kiedy chory jest leczony na inną postać choroby, czyli nadczynność, terapia będzie miała na celu obniżenie poziomu hormonów tarczycy. Może dojść zatem do sytuacji, że nadczynność przerodzi się zatem w niedoczynność, co często jest jednak dla pacjenta mniejszym złem i bywa nieuniknione. 

Zapalenie tarczycy bywa także wynikiem przewlekłego stresu. Osoby, które narażone są na długotrwały stres o dużym natężeniu, mogą być zagrożone wystąpieniem niedoczynności tarczycy. Choroba może również występować u kobiet w okresie ciąży oraz po urodzeniu dziecka, powodując poporodowe zapalenie tarczycy, jednak w tych przypadkach najczęściej ma ona charakter przemijający. 

Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy

Choroby tarczycy zdecydowanie nie powinny być ignorowane, dlatego też postawienie właściwej diagnozy jest kluczowe, aby podjąć właściwe leczenie. W pierwszej kolejności należy potwierdzić występowanie niedoczynności, określając czy w organizmie faktycznie występuje niedobór hormonów tarczycy. W przebiegu niedoczynności tarczycy najistotniejsze jest wykonanie badania sprawdzającego poziom hormonów FT3, FT4 oraz TSH. Warto również pomyśleć o innych chorobach tarczycy, przeprowadzając diagnostykę w kierunku choroby Hashimoto i badając poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, a także wykonując USG tarczycy. W wielu przypadkach dopiero badanie ultrasonograficzne jest w stanie wykazać, w jakim stanie jest gruczoł. 

Po otrzymaniu diagnozy, bezwzględnie należy poddać się leczeniu niedoczynności tarczycy (https://dimedic.eu/pl/wybierz-lekarstwo/niedoczynnosc-tarczycy). Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też zignorowanie choroby z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Leczenie polega na farmakoterapii, opartej na przyjmowaniu hormonów tarczycy i mającej na celu uzupełnić ich braki występujące w organizmie. Konsultacja lekarska na niedoczynność tarczycy jest zatem niezbędna zarówno na etapie występowania objawów, wskazujących na występowanie choroby, jak również po otrzymaniu diagnozy, co pozwoli na wdrożenie odpowiednich leków. 

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, w przypadku którego niezbędna jest długotrwała terapia - niekiedy choroba wymusza przyjmowanie leków nawet do końca życia. Rodzaj leków, sposób i okres ich przyjmowania jest jednak indywidualnie określany przez lekarza, który bierze pod uwagę kondycję gruczołu tarczowego oraz pozostałe kwestie związane ze zdrowiem pacjenta. Warto jednocześnie pamiętać, że podczas stosowania farmaceutyków, w określonych terminach należy kontrolować, w jakiej ilości wydzielane są hormony tarczycy, regularnie przyjmować leki, a także być w stałym kontakcie z lekarzem.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama