Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Sposoby wykorzystania klocków LEGO w edukacji

Edukacja dzieci wczesnoszkolnych i przedszkolaków to nie lada wyzwanie, nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców, którzy chcą się w nią zaangażować. Młode pokolenie ma dostęp do wielu zabawek, dlatego czasami trudno je zainteresować czymś prostym i dobrze znanym. Warto poszukiwać nowych sposobów na nauczanie przy pomocy tego, co młodzi ludzie lubią i czym chętnie się zajmują. Świetnie w tej roli sprawdzają się uwielbiane przez dzieci w różnym wieku klocki Lego. Oto 5 sposobów na ich wykorzystanie w edukacji.

2022/10/sposoby-wykorzystania-klockow-lego-w-edukacji-jpg_633a83ecf1e4d

Język polski z Lego

Gramatyka i klocki wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. Jednymi z najbardziej popularnych zestawów Lego są te inspirowane bohaterami bajek i komiksów. Dobrym przykładem są LEGO Batman, czyli klocki poświęcone mrocznemu rycerzowi lub LEGO Spiderman z figurkami i akcesoriami związanymi z człowiekiem pająkiem. Zestawy tego typu stwarzają okazję do opowiadania i odgrywania przygód bohaterów. A skoro opowiadamy, to ćwiczymy także gramatykę i rozwijamy słownictwo. Tutaj przyda się korygowanie błędów i wskazywanie nowych konstrukcji zdań, które można wykorzystać.

Matematyka z udziałem klocków

Zabaw rozwijających umiejętności matematyczne przy pomocy klocków Lego można stworzyć naprawdę dużo. Najprostsza z nich to tworzenie zbiorów. Mogą być usystematyzowane według liczby, kolorów lub wielkości klocków. Z Lego można również układać cyfry, utrwalając ich wygląd. Z ich pomocą można uczyć się dodawania i odejmowania. Świetny pomysł to wykorzystanie Lego do nauki ułamków. Podstawowe klocki są do tego wręcz idealne. Za pomocą większych i mniejszych prostokątnych elementów bardzo łatwo zobrazować, czym właściwie ułamki są i jak je zrozumieć.

Czytanie instrukcji to też nauka

Czytanie ze zrozumieniem instrukcji dołączonych do zestawów klocków wydaje się banalne? Niekoniecznie, zwłaszcza dla kilkuletniego dziecka. Korzystanie z instrukcji obrazkowych potrafi sprawiać problemy nawet dorosłym, ale może być bardzo rozwijające. Poza tym karty dołączone do takich zestawów, jak chociażby LEGO Marvel, wymagają również rozpoznawania symboli, np. x jako zwielokrotnienie, strzałki w górę i w dół, symbole przekręcania i przyklejania.

Rozwojowe labirynty z Lego

To może być propozycja nauki przez zabawę dla najmłodszych dzieci. Zabawa jest bardzo prosta i polega na zbudowaniu labiryntu, a następnie pokonaniu go przy pomocy figurki lub pojazdu. Te czynności wspaniale rozwijają kreatywność, koncentrację, zdolności manualne, a także planowanie i logiczne myślenie. Warto wykorzystać kwadratowe płytki dostępne w zestawach Lego, aby konstrukcja nie rozjeżdżała się na wszystkie strony.

Wstęp do programowania

Informatyka to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin, a jej nieodzowną częścią jest programowanie. Podstawy programowania można również ćwiczyć za pomocą klocków Lego. W jaki sposób? Programowanie opiera się na sekwencjach i wzorach, a takie można z powodzeniem tworzyć przy udziale Lego. Wystarczą do tego nawet podstawowe elementy w różnych kolorach i wielkościach. Dziecko może odwzorowywać sekwencję stworzoną przez rodzica. Może kontynuować dany wzór, dokładając odpowiednie elementy. W bardziej zaawansowanej zabawie to maluch ma sam stworzyć swoją sekwencję, którą będzie można powtarzać. 

Warto wykorzystać zamiłowanie maluchów do klocków Lego także w edukacji. Jak widać, dają one naprawdę wiele możliwości. Najważniejsze jest to, że dzieci uczą się w trakcie zabawy i mają z tego prawdziwą frajdę. Daje to także okazję do wspólnego spędzania czasu i rozwijania zainteresowań.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.