Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Książka


2. Ostrowski Festiwal Literacki pn. "Podróż do świata literatury" cieszył się dużym zainteresowaniem! (zdjęcia)

Ostrowiada literacka, czyli Ostrowski Festiwal Literacki miał już swoją drugą edycję i odbywał się pod hasłem "Podróż do świata literatury". Na wydarzeniu kontynuowano promowanie twórczości rodzimych twórców.

2022/10/ostrowiada-literacka-2-ostrowski-festiwal-literacki-fot-ostrowmaz24-jpg_633d3537dad6c

We wtorek 4 października w Starej Elektrowni odbyła się druga edycja Ostrowskiego Festiwalu Literackiego, która została podzielona na dwa panele. Pierwszy panel rozpoczął się przed południem o godz. 11.00 i był przeznaczony dla szkół. Z młodzieżą spotkali się poeci tj.

  • Sebastian Brejnak, który jest poetą urodzonym w Ostrowi Mazowieckiej i autorem tomiku "Filo" oraz "Wirujący krąg antylopy. Sebastian Brejnak do Ewy Lipskiej, Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka".

  • Ewa Lipska, poetka, której wiersze kazały się w około 40 obcojęzycznych wydaniach, również autorka listów "Wirujący krąg antylopy. Sebastian Brejnak do Ewy Lipskiej, Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka".

  • Anna Kożuchowska, ostrowska poetka, jest autorką kilku tomików oraz wierszy.

Całe spotkanie poprowadził Cezary Polak, ostrowianin, który jest dziennikarzem Radia Dla Ciebie. Poeci opowiedzieli młodzieży różne ciekawe historie związane z pisaniem, jak zaczęła się ich przygoda, co natchnęło ich do rozpoczęcia oraz jakie trudności napotkały ich w tym czasie. Młodzież mogła dodatkowo zadawać nurtujące ich pytania dla autorów.

Druga część panelu rozpoczęła się po południu o godz. 16.30 i była skierowana do dorosłych osób. Na rozpoczęciu przywitał nas zastępca burmistrza miasta Daniel Choinka, który przyszedł na wydarzenie w imieniu burmistrza miasta Jerzego Bauera.

-Drodzy państwo, jest mi niezmiernie miło w imieniu burmistrz miasta Jerzego Bauera oraz we własnym imieniu, że mogę wziąć udział w tak pięknym wydarzeniu. Ostrowiada literacka bardzo dobrze wpisała się w cykl wydarzeń kulturalnych w Ostrowi Mazowieckiej i tutaj wielkie podziękowania dla Pani dyrektor biblioteki- mówił zastępca burmistrza miasta Daniel Choinka.

Po krótkim wstępie na fotel został zaproszony ponownie Sebastian Brejnak wraz z Ewą Lipską, która połączyła się z nami przez wideorozmowę. Obydwoje opowiedzieli krótko swoje historie oraz to w jaki sposób zaczęli pisać do siebie listy.

-Kiedy zacząłem studia udałem się na targi książki w Krakowie. Wtedy z pikiem wydrukowanych wierszy przyszedłem do Ewy. Nie wiem dlaczego, coś mnie pchało, wiedziałem, że to jest to. Wtedy Ewa odparowała mnie swoim adresem mailowym. Na początku miała być to recenzja mojej radosnej twórczości, która nie wiedziałem, że będzie grafomaństwem czystym, jednak jak się okazało coś z tego mogło być. I tak zaczęliśmy pisać- mówił Sebastian Brejnak.

Następnym gościem został Paweł Łęczuk, poeta, autor kilkunastu książek oraz twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych. Paweł Łęczuk na spotkaniu opowiedział o swoich dziełach i wyjaśnił w jaki sposób powstały pomysły na ich napisanie.

Jako ostatni na fotel został zaproszony Wojciech Przylipiak, który jest kolekcjonerem rozmaitych przedmiotów z poprzednich epok oraz autorem książek - reportaży "Czas wolny w PRL" i "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.". Podczas swojej rozmowy zaprezentował swoje kolekcje oraz wyjaśnił skąd pomysł na napisanie książki o PRL-u i opowiedział jak ona powstawała.

Na koniec festiwal został podsumowany panelem, który został przygotowany w ramach pamięci o Petroneli Pawłowskiej, głuchej ostrowskiej poetki. Udaliśmy się w świat jej twórczości, a ostrowianie oraz goście, którzy pamiętali Panią Nelę wzięli udział w rozmowie. Zaprezentowana została również nowa publikacja z jej twórczością, która zawiera niepublikowane dotąd wiersze, ballady i opowiadania poetki. Dodatkowo każdy chętny mógł poprosić o autograf poetów i zakupić ich książki.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Zobacz zdjęcia: 2. Ostrowski Festiwal Literacki pn. "Podróż do świata literatury" cieszył się dużym zainteresowaniem! (zdjęcia)

1/82
2/82
3/82
4/82
5/82
6/82
7/82
8/82
9/82
10/82
11/82
12/82

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.