Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Skok w nowy rok. Podwyżki, zmiany w przepisach, nowe regulacje

Każdy nowy rok niesie ze sobą wiele zmian - zazwyczaj wzrastają ceny, ale też możemy liczyć na podwyżki pensji minimalnej. Zmieniają się też przepisy w różnych gałęziach działalności. Gdzie możemy się spodziewać kluczowych zmian?

2023/01/2023-jpg_63b2a8b901ff3 Zdjęcie ilustracyjne

Corocznie najbardziej oczekiwane są waloryzacje płac. Z zainteresowaniem śledzimy też wszelkie zmiany w pawie pracy czy przepisach drogowych, w prawie podatkowym czy budowlanym. Zobaczmy, co się zmienia. Poniżej prezentujemy wybrane przepisy i regulacje, które mają ulec zmianom w 2023 roku.

Wyższa płaca minimalna

Zmiany w 2023 to m.in. kolejne podwyższenie płacy minimalnej. Co ciekawe, wzrost najniższego wynagrodzenia może nastąpić w przyszłym roku dwukrotnie. Wszystko przez wysoką inflację, która wymusza na ustawodawcy dwukrotne dokonanie waloryzacji. Najniższa krajowa wzrośnie do 3 490 złotych od 1 stycznia. Od 1 lipca będzie wynosić już 3 600 złotych.

Praca zdalna

Nowe regulacje w prawie mogą umożliwić wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie, na wniosek pracownika, który będzie można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Przepisy są obecnie w Senacie. Po procesie legislacyjnym przepisy mogą wejść w życie na wiosnę 2023 roku. Projekt ma się opierać na zawarciu porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Badanie trzeźwości w zakładzie pracy

Od przyszłego roku pracodawcy będą mieli nowe uprawnienie. W zakładach pracy będzie można dokonać prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Dotyczy to sytuacji, w których zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy obejmą nie tylko pracowników pozostających na umowie o pracę, ale również tych świadczących pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Nowelizacje prawa pracy zakładają też dłuższe urlopy czy ochronę pracowników przed zwolnieniem. Zobacz więcej na stronie: https://businessinsider.com.pl/prawo/praca/co-zmieni-sie-w-kodeksie-pracy-w-2023-r-nie-tylko-dluzsze-urlopy/1508v1b

Kolejne zmiany dla kierowców: konfiskata aut

Już 2022 rok przyniósł ogromne zmiany dla kierowców. To w szczególności zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe. Taryfikator mandatów przewiduje bardzo wysokie kary, a 2023 rok ma przynieść jeszcze sroższe kary - łącznie z konfiskatą samochodu dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu.

Konfiskata auta ma być stosowana w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1.5 promila lub jeśli spowoduje wypadek, mając co najmniej 0.5 promila alkoholu we krwi, a także w sytuacji recydywy.

Wyższy VAT na paliwa

Od 1 stycznia 2023 r. na stacjach paliw zamiast 8 proc. wróci 23 proc. VAT na paliwa silnikowe. To wymaganie Komisji Europejskiej. Jak się okazało ceny jednak nie wzrosły skokowo - sprzedawcy zrezygnowali z części rekordowych marż, z jakimi pod koniec roku sprzedawane było paliwo.

Zobacz więcej: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/co-czeka-kierowcow-w-2023-r-zmiany-w-przepisach-coraz-wyzsze-koszty-czy-sa-tez-dobre/je92jxy

Obowiązkowe konto PUE ZUS

W 2023 roku wchodzi nowy obowiązek dla płatników składek na ubezpieczenie społeczne. Wszyscy będą musieli posiadać konta na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko wszystkich przedsiębiorców, ale także między innymi osób korzystających z ubezpieczeń dobrowolnych.

Koniec z "wyjątkową promocją" i przekreśloną ceną

Jest też coś dla konsumentów. W życie wejdą przepisy tzw. ustawy implementującej do krajowego porządku założenia unijnej dyrektywy Omnibus. Najważniejszym założeniem tychże przepisów jest zwalczenie fałszywych promocji. Sprzedawca będzie miał obowiązek informowania klienta o cenie danego towaru. Regulacje mają ukrócić podnoszenie ceny tuż przed "wyjątkową" okazją i wielką promocją. Przepisy przewidują też między innymi zakaz zamieszczania fałszywych opinii rzekomych "zadowolonych klientów" i manipulowania opiniami prawdziwych konsumentów.

Rewolucje w prawie budowlanym

Już w styczniu 2023 r. ma wejść w życie wiele przepisów znowelizowanego prawa budowlanego, które mają uprościć proces inwestycyjny. Nowe przepisy zakładają m.in. wdrożenie kolejnego etapu cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa. Najważniejsza zmiana pozwala na budowę domu bez pozwolenia.

To oczywiście nie wszystkie zmiany przepisów. Co przyniesie nam nowy rok, wkrótce się okaże.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Wasze opinie

Vat   16:25, 02.01.2023

Przepraszam, ale Komisja Europejska nie wymagała VAT 23 na paliwa.To rząd PiS powrócił do tej stawki i tylko PiS. Proszę o nie wprowadzanie w blad.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.