Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kiedy warto udać się do hematologa?

Hematologia to jedna z dyscyplin medycznych, o której nie słyszy się na co dzień. Czym właściwie zajmuje się hematolog? Jakie choroby leczy i kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty? Sprawdź.

2023/01/badania-krwi-jpg_63ce40b41b283

Kim jest hematolog?

Obszar zainteresowania hematologii skupia się na krwi człowieka. Lekarz hematolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem a także profilaktyką chorób obejmujących układ krwiotwórczy człowieka. Dyscyplina ta jest bardzo szeroka i wymaga od specjalisty rozległej wiedzy w zakresie chorób wewnętrznych.

Na konsultacje u hematologa najczęściej trzeba czekać długo, choć nie zawsze jest to możliwe. Pacjenci, u których wykryto nieprawidłowości mogą umówić wizytę prywatną, aby jak najszybciej uzyskać specjalistyczną pomoc. Zastanawiasz się ile kosztuje konsultacja ze specjalistą? Przykładowo, koszt wizyty u hematologa w Warszawie to ok. 200-250 zł.

Jakie choroby leczy hematolog?

Choroby, jakie leczy hematolog są bardzo zróżnicowane. Specjalistycznej pomocy lekarza oraz stałej opieki i monitorowania skuteczności terapii wymagają w pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi. Wymienić tu należy przede wszystkim te nowotwory, które związane są z krwią, takie jak białaczka, chłoniak czy ziarnica złośliwa.

Leczone przez hematologa choroby nie zawsze muszą mieć związek z rakiem - z pomocy specjalisty korzystają również osoby, u których zdiagnozowano anemię czy inne nieprawidłowości w obrębie krwi, wymagające dalszej oceny, konsultacji i specjalistycznej opieki. Pomocy hematologa szukają też osoby z zaburzeniami krzepnięcia, w tym osoby ze zdiagnozowaną hemofilią - wrodzoną chorobą, polegającą na tym, że u pacjenta występuje niedobór czynników krzepnięcia. Jest to przypadłość uwarunkowana genetycznie.

Pod opieką hematologa pozostają również osoby zmagające się:

  • ze skazą krwotoczną (poza hemofilią także choroba von Willebranda),
  • nadpłytkowością,
  • nadkrzepliwością (tzw. trombofilia),
  • pierwotnym włóknieniem szpiku.

Jakie objawy wymagają konsultacji z hematologiem?

Najczęściej o umówieniu wizyty u hematologa decydują nieprawidłowości, jakie zaobserwowano w wykonanych badaniach krwi. Jednorazowo występujące nieprawidłowości zazwyczaj oceniane są przez lekarza rodzinnego, który podejmuje decyzję o wykonaniu dodatkowych badań lub włącza leczenie. Nawracające nieprawidłowości w rutynowych badaniach zawsze powinny skutkować konsultacją ze specjalistą.

Symptomy, jakie powinny skłonić pacjenta do wizyty u hematologa to:

  • przewlekła, nadmierna senność,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • wyraźna utrata masy ciała, bez wyraźnego powodu (np. w efekcie stosowania diety),
  • brak apetytu,
  • blada skóra i błony śluzowe,
  • często pojawiające się krwawienia z dziąseł lub nosa,
  • wyraźna skłonność do powstawania siniaków.

Objawy, jakie mogą świadczyć o chorobach wymagających pomocy hematologa są dość charakterystyczne dla wielu chorób. Dlatego, jeśli występują, warto wykonać rutynowe badania oceniające ogólny stan zdrowia.

Jakie badania wykonuje hematolog?

Udając się na konsultacje do hematologa należy zabrać ze sobą posiadane wyniki badań krwi, zarówno wcześniejszych, jak i aktualnych. Analiza poszczególnych parametrów na przestrzeni czasu, wraz z wywiadem lekarskim pomogą specjaliście ukierunkować plan leczenia.

Jednym z podstawowych badań jest wykonywana rutynowo w ramach profilaktyki morfologia krwi. Ponadto, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu dalszych, szczegółowych badań. Ocena kondycji i funkcjonowania układu krwiotwórczego i krwi odbywa się w oparciu o:

  • ocenę układu krzepnięcia, w tym INR, fibrynogen, ilość płytek krwi czy ocena aktywności czynników krzepnięcia,
  • poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12,
  • analiza ilości immunoglobuliny ważnej dla układu odpornościowego.

Jeżeli hematolog podejrzewa, że u pacjenta rozwój choroby nowotworowej, wówczas może podjąć decyzję o skierowaniu chorego na biopsję szpiku lub węzłów chłonnych.

Artykuł zewnętrzny 

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.